Sınıf içi değerlendirme yaklaşımları envanterinin Türkçe'ye uyarlanması ve ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Adaptation of approaches to classroom assessment inventory into turkish and analyzing measurement invariance
  1. Tez No: 799388
  2. Yazar: LÜTFULLAH DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada Sınıf İçi Değerlendirme Yaklaşımları Envanteri (Approaches to Classroom Assessment Inventory, ACAI) Türkçe'ye uyarlanmış ve envanterin cinsiyete göre ölçme değişmezliği incelemiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 154'ü erkek ve 251'i kadın olmak üzere toplam 405 öğretmen oluşturmaktadır. Uyarlama için öncelikle envanteri geliştiren araştırmacılardan izin alınmıştır. Envanterin çevirisi her iki dile hakim iki çevirmen ve iki ölçme değerlendirme uzmanı tarafından yapılmıştır. Dil eşdeğerliğinin sağlanması amacıyla uzman görüşleri alınmış, envanterin Türkçe ve İngilizce formları 15 İngilizce öğretmenine iki hafta ara ile uygulanmıştır. Dil eşdeğerliğinin sağlanmasının ardından ise envanterin deneme uygulaması ve son uygulaması yapılmıştır. Envanterin güvenirlik analizlerine ilişkin Cranbach α ve McDonald's ω katsayıları hesaplanmıştır. Son uygulamadan elde edilen verilerle sırasıyla varsayımların kontrolü, madde analizleri, ki-kare analizi ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Uyarlama sürecinden sonra ise envanterin cinsiyete göre ölçme değişmezliği ÇGDFA ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre envanterde yer alan ölçeklerin tüm ölçme değişmezliği aşamalarını sağladıkları görülmüştür. Sonuç olarak Sınıf İçi Değerlendirme Yaklaşımları Envanteri kullanılarak cinsiyet gruplarında geçerli ve güvenilir ölçümler ve karşılaştırmalar yapılabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Approaches to Classroom Assessment Inventory (ACAI) was adapted into Turkish language and examined its measurement invariance across the gender groups. The study group of the research consists of a total of 405 teachers, 154 male and 251 female. Initially, permission for the adaptation was obtained and the translation of the inventory was carried out by two translators fluent in both languages and two assessment and evaluation experts. For language equivalence; expert opinions were taken, and the Turkish and English forms of the inventory were administered to 15 English teachers with a two-week interval. After the linguistic equivalence was achieved, the pilot study and final application of the inventory were conducted. Cronbach's α and McDonald's ω coefficients were calculated for the reliability analysis of the inventory. Control of assumptions, item analysis, chi-square analysis, CFA were performed with the data. After the adaptation process, measurement invariance of the inventory across the gender groups was analyzed with MGCFA. According to the results, the measurement invariance was established for the scales in the inventory across the gender groups. Consequently, it can be concluded that valid and reliable measurements and comparisons for gender groups can be carried out by using the Approaches to Classroom Assessment Inventory (ACAI).