Investigating the assessment approaches of EFL teachers in a private school in Ankara: Impact of teaching experience
Ankara'daki bir özel okulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme yaklaşımlarının incelenmesi: Öğretmenlik deneyiminin etkisi
- Tez No: 978972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Ankara'daki bir özel okulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ölçme değerlendirme yaklaşımlarını incelemek, öğretmenlik deneyiminin bu yaklaşımlar üzerindeki etkisini araştırmak ve öğretmenlerin sınıf içi ölçme değerlendirmeyi nasıl algıladıklarını ve bunu pratiğe nasıl yansıttıklarını araştırmaktır. Bu çalışma gömülü karma yöntem yaklaşımıyla yapılandırılmış bir durum çalışmasıdır. Çalışmaya 18 öğretmen katılmıştır ve veriler Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımları Envanteri'nin (ACAI) uyarlanmış bir versiyonu ve yarı yapılandırmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Öğretmenlerin ölçme değerlendirme yaklaşımları ACAI çerçevesinde belirtilen 4 ana tema olan ölçme ve değerlendirmenin amacı, süreci, adaleti ve kuramı temaları üzerinden belirlenmiştir. Nicel veriler betimsel analiz yoluyla nitel veriler ise tümevarımsal analiz yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Nicel veriler, değerlendirmenin amacı temasında öğrenme için değerlendirme yaklaşımının, süreç temasında tasarıma dayalı yaklaşımın ve kuram temasında tutarlı kuram yaklaşımının katılımcılar tarafından daha fazla desteklendiğini ortaya koymuştur. Ölçme değerlendirmede adalettemasında ise tüm yaklaşımlar bütün senaryolarda az düzeyde destek almıştır. Ayrıca, orta düzeyde deneyime sahip öğretmenler tüm ölçme değerlendirme temalarına daha fazla deneyime sahip olan öğretmenlere nazaran daha fazla destek göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, çalışma mesleki gelişim etkinlikleri ve programları ile kurumsal politikalara ışık tutabilecek yönlere dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purposes of the current study are to investigate the assessment approaches of in-service EFL teachers working at a private school in Ankara, to examine how teaching experience affects their assessment orientations, and to explore how these teachers perceive classroom assessment and reflect on their practices. The study employs a case study design with an embedded mixed methods approach. 18 teachers took part in the study, and the data were collected through an adapted version of Approaches to Classroom Assessment Inventory (ACAI) and semi-structured interviews. In-service teachers' assessment approaches were identified based on the 4 key domains of the ACAI framework (DeLuca et. al, 2016), namely assessment purpose, assessment process, assessment fairness and assessment theory. Quantitative data were analyzed through descriptive analysis, and qualitative data were analyzed through the inductive analysis approach. Quantitative findings revealed that the assessment for learning approach (AfL) in the assessment purpose theme, the design approach in the assessment process theme and the consistent theory approach in the assessment theory theme received the highest level of support from the participants. Support for the assessment fairness approaches was relatively low across all scenarios. In addition, moderately experienced teachers showed higher support for most assessment themes compared to their more experienced colleagues. Qualitative data revealed that the participants viewed assessment as a tool to keep a record of student progress, guide instructional activities and support learning. Considering these findings, the study hopes to draw attention to aspects which may inform professional development activities and programs and institutional policies.