Liquidity management simulation model
- Tez No: 7995
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
LİKİDİTE YÖNETİMİ SİMULASYON MODELİ Tez Özeti: Tezin amacı, Türkiye şartlarında kullanılabilecek, çok şubeli mali müesseseler için bir likidite yönetimi simulasyon modeli geliştirmekti. Simulasyon programı TURBO-BAŞIC diliyle yazılmıştır. Modelin geçerliliği hakiki verilerle test edilmiştir. Ayrıca modelin değişik parametrelere duyarlılığı da hakiki verilerle ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar reel sonuçlara hayli yakın çıkmış ve modelin geçerliliği tespit edilmiştir. Faiz oranları, likit aktiflerin miktarı ve çeşitli fon akımlarının Standard sapmalarının önemli parametreler olduğu saptanmıştır. Teorik çalışmalarda çok önemli olan işlem maliyetinin, Türkiye 'de faiz oranlarının işlem maliyetlerine göre çok yüksek olması nedeniyle, önemsiz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
LIQUIDITY MANAGEMENT SIMULATION MODEL Abstract of the dissertation The objective of the dissertation was to build a simulation model for liquidity management in multi-branch financial institutions in Turkey. TURBO-BASIC language was used. The model was tested with real data to determine its validity. Sensitivity of the model to various parameters was also tested. It was found that the output of the model was close to real numbers thus establishing its validity. Interest rates, level of liquid assets, and standard deviations of various flows turn out to be the most important parameters. Transaction costs, although they are very important in theoretical studies, turn out to be unimportant in applications in Turkey. This is due to the very high interest rates compared to transaction costs.