Erkek sporcularda egzersizin kan lipoproteinleri üzerine etkisi
The Effects of the exercise done by sportsmen upon the blood lipoproteins
  1. Tez No: 79940
  2. Yazar: EBRU ÖZHAN (KOKİLİ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmamızın amacı, 20 erkek denekte maksimal bir egzersizi takiben HDL-C, LDL-C, VLDL-C, total kolesterol ve trigliserid seviyelerindeki değişimleri saptamaktır. Çalışmamıza yaşlan 19-20, kiloları 52-73 ve boylan 1,70-1,90 arasında olan 20 gönüllü erkek öğrenci katıldı. Deneklerin hiçbiri elit seviyede sporcular değildi fakat hepsinin önceden sportif bir geçmişleri vardı. Deneklere uygulanacak test hakkında bilgi verildi. Denekler FOX'un maksimal bisiklet ergometri testine tabii tutuldular. Test esnasında yağ ölçümleri biceps, triceps, supscapula, abdomen, midaxiller, pectoral ve suprailiac olmak üzere yedi bölgeden, skinfold calipper ile alındı. Testten önce ve test sırasında kalp atımlan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon A.B.D'ında bulunan CARDİOVİT CS-6/12 ADLI cihazdan gözlendi. Aynca kan ölçümleri için testten önce antecubital venden 3ml. kan örneği alındı Teste 600 kpm (100 watt) yükleme ile başlandı. Yükleme her 3 dakikada bir 300 (50 watt) artınldı. Bisiklet pedal frekansı 60 rpm'de tutuldu. Denekler bitkinlik noktasına gelince test bitirildi; kan ölçümleri ve kalp atımlan alındı. Onbeş dakikalık dinlenme süresinden sonra aynı ölçümler tekrarlandı. Maksimal O2 alımları FOX'un endirek ölçüm metoduna göre yapıldı. Çalışmamızda deneklerden alınan kan örnekleri sonucuna göre serum HDL-C, LDL-C, VLDL-C, trigliserid ve total kolesterol seviyeleri egzersizden önce, sonra ve onbeş dakika sonra değerlendirildi. Egzersizden hemen sonraki kan örneklerinin analizinden edinilen bilgiye göre serum HDL-C seviyesi istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde arttı 48(p0,05). Diğer parametrelerden total kolesterol ve trigliserid ise yine egzersizden sonra istatistiki açıdan anlamsız olmakla birlikte bir miktar arttı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE EXERCiSE DONE BY SPORTSMEN UPON THE BLOOD LİPOPROTEİNS In this study, our purpose is to determine the variations in the levels of HDL-C, LDL-C VLDL-C, total cholesterol and triglyceride following an exercise. 20 volunteer -boy studets participated in our study, aged 19-20, 52-73 kilos in weight and 1.70-1.90 in height, none of whom were elit but they all had a sportive background. These subjest were given information about the test to be applied. They were applied maximal bicycle ergometry test of FOX. During the test, fat measurements, biceps, triceps, supscapula, abdomen, midaxiller, pectoral and suprailiac were taken from seven regions through skinfold caliper. Heart impulses, before the test and during the test, were observed on the CARDIOVIT CS-6/12 found at the department of Physical Medicine and Rehabilitation of Cumhuriyet University and also for the blood measures, 3ml blood sample was taken from antecubital vena before the test we began the test with 600kpm. The exercise was increased as 300kpm in every 3 minutes. Bicycle pedal frequency was 60rpm. The test was ended when the subjects came to the point of exhaustion; blood measures and heart impulses were recorded. Following five-minute rest, the same measures were repeated. Maximum O2 consumption was in accordance with FOX' s indirect-measureming method. In our study, according to the results of blood samples taken from the subjects, serum HDL-C, LDL-C, VLDL-C, triglicerid and total cholesterol levels were evaluated before and after the exercise, and fifteen minutes after the exercise. According to the data optained from the analysis ofblood samples soon after the exercise, the level of serum HDL-C remarkably increased as statistically (p0,05). As for the parameters although cholesterol and triglicerid are meaningless after the exercise, they increased a little (p>0,05).