Kronik anaerobik egzersizin kan nesfatin-1 düzeyleri üzerine etkisi ve nesfatin-1 RS757081 C>G polimorfizminin rolü
The effect of chronic anaerobic exercise on blood nesfatin-1 levels and the role of nesfatin-1 RS757081 C>G polymophism
- Tez No: 780328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Nesfatin-1, glukoregülatör fonksiyonları olan yeni bir adipokindir. Bu hormonun, insülin sekresyonunu, glikoz homeostazını ve vücut enerji dengesini düzenleyebildiği ve antidiyabetik faktör olarak işlev görebileceği belirtilmektdir. Ayrıca Nesfatin-1 rs757081 C>G polimorfizmi obezite ve diyabet gibi hastalıklarla ilişkililendirilmiştir. Özellikle aerobik egzersizlerin Nesfatin-1 seviyeleri üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak anaerobik egzersizin kan Nesfatin-1 seviyeleri üzerine etkileri ve bu olası etkilerde belirtilen polimorfziminin rolü henüz bilinmiyor. Bu nedenle bu çalışmada kronik anaerobik antrenmanların Nesfatin-1 ve onunla ilişkili olduğu belirtilen insulin, glikoz, nitrik oksit (NO) ve oksidatif stres (OS) gibi parametreler üzerine etkileri ve bu etkilerde belirtilen polimorfizmin rolü araştırıldı. Metod: Bu amaçla, düzenli olarak anaerobic spor yapmakta olan erkek 35 sporcu grubu olarak (SG; yaş, 20,8 ± 2.6) ile 39 sedanter kontrol grubu olarak (KG; yaş, 22,2 ± 3,5) katıldı. Sporcular dayanıklılık performansını belirlemek içim YOYO toparlanma (seviye 1) testine katıldı. Katılımcılardan istirahat tokluk venöz kan örnekleri alınarak serum Nesfatin-1 ve NO (ELİSA yöntemiyle) seviyeleri ve diğer belirtilen biyokimyasal parametreler; insulin, glikoz ve kan lipid ve lipoproteinleri: total, yüksek ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (TK, HDL-K ve LDL-K) ve trigliserid düzeyleri yanı sıra serum OS belirteçleri: total oksidan/antioksidan statüsü (TOS ve TAS) ve OS indeksi (TOS/TAS oranı) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Nesfatin-1 is a new adipokine with glucoregulatory functions. It is stated that this hormone can regulate insulin secretion, glucose homeostasis and body energy balance and function as an antidiabetic factor. In addition, Nesfatin-1 rs757081 C>G polymorphism has been associated with diseases such as obesity and diabetes. Particularly, the positive effects of aerobic exercises on Nesfatin-1 levels are known. However, the effects of anaerobic exercise on blood Nesfatin-1 levels and the role of the specified polymorphism in these possible effects are not yet known. Therefore, in this study, the effects of chronic anaerobic training on Nesfatin-1 and related parameters such as insulin, glucose, nitric oxide (NO) and oxidative stress (OS) and the role of the polymorphism in these effects were investigated. Methods: For this purpose, 35 male athletes who regularly do anaerobic sports participated as a group (SG; age, 20.8 ± 2.6 years) and 39 as a sedentary control group (KG; age, 22.2 ± 3.5 years). Athletes participated in the YOYO recovery (level 1) test to determine endurance performance. Resting postprandial venous blood samples were taken from the participants, serum Nesfatin-1 and NO (by ELISA method) levels and other specified biochemical parameters; serum insulin, glucose and blood lipid and lipoproteins: total, high and low density lipoprotein cholesterol (TC, HDL-C and LDL-C) and triglyceride levels as well as serum OS markers: total oxidant/antioxidant status (TOS and TAS) and OS index (TOS/TAS ratio) and the mentioned polymorphism (by genomic DNA samples) were determined.