Teknoloji destekli matematiksel modelleme yönteminin matematik öğrenme güçlüğü yaşayan ilkokul 4. sınıf öğrencisinin akademik başarısına etkisi
Mathematical modeling method supported with technology and its effect on a learning disablity 4th grade student's academic success
- Tez No: 799406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DERİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada teknoloji destekli matematiksel modelleme yönteminin MÖG yaşayan 4. sınıf öğrencisinin matematik becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 4. sınıf bir öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciye 1. sınıftayken psikolog tarafından SPM ve WISC-R testi uygulanmıştır. Bunun sonucunda sayısal ve mantıksal becerilerinin yaşıtlarının gerisinde olduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen herhangi bir müdahale ve destek çalışması yapılmamıştır. Uygulama hazırlık aşamasında araştırmacı öğrenciye diskalkuli tanılama yöntemlerinden Diskalkuli Ön Değerlendirme Formu, gözlem, Diskalkuli Kontrol Listesi uygulamıştır. Tanılama sürecinin son aşamasında ise klinik psikolog tarafından WISC-R IV zeka ölçeği uygulanmıştır. Öğrencinin matematik öğrenme güçlüğü yaşadığı tespit edilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencinin matematiğe olan görüşlerini incelemek amacıyla Matematiğe Dair Görüş Formu kullanılmıştır. Öğrenciye 7 hafta boyunca haftanın 5 günü, 40 dk olarak planlanan 35 ders saati eğitim verilmiştir. Çalışmalar Web 2.0 araçları (dijital oyunlar), robotik kodlama, etkinlik kağıdı, Dokunsay Aritmetik Tabletleri, Dokunsay Sayı Tabletleri ve ev çalışmaları ile desteklenmiştir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak gözlem, görüşme, öğretmen günlüğü, Web 2.0 araçları, robotik kodlama ve Matematiğe Dair Öğrenci Görüş Formu kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Uygulama süreci sonunda öğrenci sayma, toplama işlemi, çıkarma işlemi, çarpma işlemi ve bölme işlemi becerilerinde %90 başarı gösterdiği, problem çözme becerilerinde ise %80 başarı gösterdiği tespit edilmiştir. Teknoloji destekli matematiksel modelleme yöntemi öğrencinin matematiğe dair olumlu tutumlar geliştirmesini sağlamıştır. Öğrencinin matematik öğrenmeye yönelik isteğinin arttırdığına ve matematiği öğrenirken zevk aldığına yönelik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of technology-supported mathematical modeling method on the mathematical skills of a fourth-grade student with Mathematical Learning Disabilities. The study group consists of a fourth-grade student.. It was discovered that the student lacked numerical and logical skills compared to other students. Despite this knowledge, no extra intervention or supporting studies were conducted with or for the student. During the preparation process, the student completed several Dyscalculia Diagnostic methods such are dyscalculia pre-assessment form, monitoring, a dyscalculia control list. In the final stage of the diagnostic process, the WISC-R IV intelligence scale was administered by a clinical psychologist. It was identified that the student had a mathematical learning disorder. Mathematical feedback forms were used for pre-tests and final tests to observe the Student's view toward Mathematics. The student received 40 minutes of lessons, five days a week for seven weeks, for a total of 35 lesson sessions. The teaching sessions were supported by Web 2.0 tools (digital games), robotic coding, activity papers, Interactive Arithmetic Tablets, Interactive Numerical Tablets, and home studies. The study uses the action research method as a qualitative research approach. Observations, meetings, teacher's diary, achievement tests, Web 2.0 and robotic coding measurement tools, and student's notion forms were used as data gathering tools. The data were analyzed using the descriptive analytical technique. At the end of the study process, the student's counting, addition, subtraction, multiplication, and division skills showed a 90% improvement in success, as well as an 80% increase in problem-solving skills. The technology-supported mathematical modeling method enabled the student to develop positive attitudes towards mathematics, and the student expressed increased desire and joy in learning math as well.