Türk Medeni Kanununda tedbir nafakası
Alimony pendente lite in Turkish Civil Code
  1. Tez No: 799411
  2. Yazar: NUR ZEYNEP ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Tez çalışmamızda; Türk Medeni Kanunu içerisinde tedbir nafakasına ilişkin yer verilen tüm yasal düzenlemelerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızın hazırlanmasında değerli hocalarımızın kitapları, makaleleri ve Yargıtay içtihadı detaylı bir şekilde taranmış ve bu doğrultuda tartışmalı hususlar, güncel görüşler ve naçizane konu hakkındaki görüş ve tavsiyelerimiz ilgili başlıklar altında izah edilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde; Türk Medeni Kanunu içerisinde düzenlenen tedbir nafakasının tanımı, amacı, hukuki dayanağı, hukuki niteliği ve diğer nafaka türleri ile kıyasına yer verilmiş, bölümün devamında Türk Medeni Kanunu içerisinde düzenlenen farklı tedbir nafakası türleri kendilerine ait şartları ve özellikleri itibariyle ayrı başlıklar altında açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; tedbir nafakası için aranan ortak şartlar, eşler ve çocuklar açısından aranan ayrı şartlar göz önünde bulundurulmak suretiyle ayrı başlıklar altında incelenmiştir. İkinci bölümün devamında, öncelikle tedbir nafakasının bir nafaka alacağı olması itibariyle sahip olduğu özellikler ve sonrasında tedbir nafakasının başlangıcı, miktarının belirlenmesi sırasında dikkate alınan hususlar, tedbir nafakasına karşı itiraz hakkı ve tedbir nafakasının değiştirilmesi şeklinde, tedbir nafakasının kendine ait özellikleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde son olarak; tedbir nafakası açısından kabul gören usul hükümleri ve tedbir nafakasının icrası, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve İcra ve İflas Kanununun ilgili maddeleri çerçevesinde izah edilmiş ve tedbir nafakasının sona erme halleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine all the legal regulations regarding alimony pendente lite in the Turkish Civil Code. In the preparation of our study, the books and articles of dear professors, and the practices of the Court of Cassation were scrutinized, and in this regard, controversial issues, current opinions, and our humble opinions and recommendations on the subject are presented in detail under the relevant sections. In the first part of the study, the definition, purpose, legal basis, and legal nature of the alimony pendente lite, along with a comparison between alimony pendente lite and other alimonies regulated in the Turkish Civil Code are explained, and in the continuation of the part, the different types of alimony pendente lite regulated in the Turkish Civil Code are analyzed under separate sections in terms of their own conditions and characteristics. In the second part of the study, the common conditions required to rule alimony pendente lite have been examined under separate sections, which were formed according to the separate conditions stipulated for spouses and children. In the continuation of the second part, priorly, the characteristics of the alimony pendente lite as a type of alimony receivable, along with the exclusive characteristics of alimony pendente lite, such as the beginning of the alimony pendente lite, the points considered while deciding the amount of alimony pendente lite, the right to object to the alimony pendente lite and the change of the alimony pendente lite are explained. Finally, in the second part of the study, the procedural provisions accepted in terms of alimony pendente lite and the execution of the alimony pendente lite are explained within the framework of the relevant articles of the Code of Civil Procedure and the Code of Execution and Bankruptcy, and the termination of the alimony pendente lite is emphasized.