Teknoloji ve tasarım dersinde sürdürülebilirlik uygulama örnekleri
Sustainability, application examples in technology and design course
  1. Tez No: 799422
  2. Yazar: EMİNE ALİŞAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokulların 7 ve 8. sınıflarında haftada iki saat olarak okutulan Teknoloji ve Tasarım dersinin yeni öğretim programı 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır.2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ise Teknoloji ve Tasarım dersinin Öğretmen Kılavuz Kitabı MEB tarafından yayınlanmıştır.Yeni kılavuz kitapta her bölüm için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 17 adet örnek uygulamaya yer verilmiştir.Teknoloji ve Tasarım dersini alan bireylerde beklenen 21. Yüzyıl becerilerine sahip olmalarıdır. Bu doğrultuda günümüz ve geleceğin gündeminde olan sürdürülebilirliğin eğitim sistemimizde yer alan Teknoloji ve Tasarım dersinin öğretimine, uygulama örneklerine entegre edilmesi ve dersin kazanımları içerisinde yer alması önem arz etmektedir. Bu bağlamda ortaokul 7.ve 8. Sınıflarda okutulan Teknoloji ve Tasarım dersi,“Öğretim Programı incelendiğinde, hayatımızı kolaylaştıran birçok yeniliğin, bilimsel araştırmalarla geliştirilen teknolojilerin tasarım yolu ile ürün hâline gelmesi sonucunda ortaya çıkmasında etkin bir rol oynadığı görülmektedir. Ayrıca, Teknoloji ve Tasarım dersi ile bilimsel araştırma, teknoloji ve tasarım arasındaki ilişkileri açıklamanın ve bu konuda farkındalık yaratmanın hedeflendiği belirtilmektedir”(MEB, 2016). Bu hedefler doğrultusunda araştırmada, MEB' e bağlı ortaokullarda okutulan Teknoloji ve Tasarım dersi Öğretmen Kılavuz Kitabı'ndaki örnek uygulamaların sürdürülebilirlik anlayışı açısından içerik analizi yapılıp,“Özel Amaçları”,“Öğrenme Alanları”,“Kazanımlar”,“Bölümler”ve“Örnek Uygulamalar”ayrı ayrı ele alınarak, sürdürülebilirlik bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda; sürdürülebilirlik prensiplerinin Teknoloji ve Tasarım dersi kılavuz kitabının geneline büyük oranda yansıdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca sürdürülebilirlik prensipleri ile dersin hedef kazanımları arasında büyük benzerlikler olduğu tespit edilmiştir. Örnek Uygulamaların yapılışı ve sonucunda ortaya çıkan ürünlerin genel anlamda sürdürülebilirlik kazanımlarına uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Sürdürülebilirliğin üç bileşeni olan; Toplum, Çevre ve Ekonomik alandaki gelişmeler ve Teknoloji ve Tasarım dersinin yeni öğretim programı ve Öğretmenler İçin Kılavuz Kitabı'ndaki,“Özel Amaçları”,“Öğrenme Alanları”,“Kazanımları”,“Bölümleri”ve Örnek Uygulamalarındaki yenilikler bir arada düşünüldüğünde, bu araştırmanın sürdürülebilirlik farkındalığına olumlu katkılar vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The new curriculum of the Technology and Design course taught in the 7th and 8th grades of secondary schools affiliated to the Ministry of National Education started to be implemented in the 2017-2018 academic year. In the 2019-2020 academic year, the Teacher's Guidebook of the Technology and Design course was published by the Ministry of National Education. A total of 17 sample applications are included, one for each department. Students who take the Technology and Design course are expected to have 21st century skills. In this direction, it is important that sustainability, which is on the agenda of today and the future, is integrated into the teaching of Technology and Design course in our education system, practice examples and included in the achievements of the course. In this context, the Technology and Design course taught in the 7th and 8th grades of secondary school,“When the Curriculum is examined, it is seen that many innovations that make our lives easier play an active role in the emergence of technologies developed through scientific researches as a result of design. In addition, it is stated that the Technology and Design course aims to explain the relationships between scientific research, technology and design and to raise awareness on this issue”(MEB, 2016). In line with these objectives, in the research,“Learning Areas”,“Achievements”,“Departments”and“Example Practices”were handled separately in order to analyze the sample applications in the Technology and Design course Teacher's Guide book taught in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in terms of sustainability understanding. It was taken and analyzed in the context of sustainability.As a result of the research, it was concluded that sustainability was largely included in the Technology and Design course Teachers' Guide Book. In addition, it was determined that there were great similarities between the principles of sustainability and the target achievements of the course. It has been concluded that the products are generally suitable for the sustainability gains.The three components of sustainability, which are the developments in the fields of Society, Environment and Economics, and the new curriculum of the Technology and Design course and the“Learning Areas”,“Air Outcomes”,“Chapters”in the Guidebook for Teachers Considering the innovations in the Research and Exemplary Practices together, it is expected that this research will make a positive contribution to the awareness of sustainability.