Seftazidim ve meropenemin tek başına ve amikasin ile kombinasyonlarının Pseudomonas aeruginosa suşlarına karşı in vitro etkilerinin araştırılması
In vitro activity of ceftazidime and meropenem, alone and in combination with amikasin against Pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 79944
  2. Yazar: BERNA KARAKOÇ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ALEV GERÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Pseudomonas aeruginosa özellikle immün sistemi baskılanmış, kanser, kistik fibröz, yanık ve travmatik yara bulunan hastalarda yüksek oranda mortaliteyle sonuçlanabilen önemli bir hastahane enfeksiyonu etkeni olma özelliğini sürdürmektedir. Bu hastalarda P. aeruginosa enfeksiyonları genellikle hızla geliştiğinden, başarılı sonuçlar ancak etkili bir antibiyotik tedavisi zamanında uygulandığı taktirde elde edilmektedir. Bu çalışmada seftazidim ve meropenemin tek başına ve amikasin ile kombinasyonlarının P. aeruginosa suşlanna karşı in vitro etkileri araştırılmıştır. Çeşitli klinik örneklerden izole edilen 50 P. aeruginosa susuna karşı bu antibiyotiklerin minimum inhibitor konsantrasyonları (MİK) mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmış, MÎK değerleri esas alınarak, suşlardan % 96'sınm amikasine, % 94'ünün meropeneme ve % 74*ünün seftazidime duyarlı veya orta duyarlı olduğu saptanmıştır. Bu antibiyotiklerin amikasin ile kombinasyonlarının aynı suşlara karşı in vitro etkileri mikrodilüsyon“checkerboard”yöntemiyle araştırılmış, sonuçlar fraksiyonel inhibitor konsantrasyonu (FİK) indeksine göre değerlendirilmiştir. Buna göre FİK indeksi < 0.5 esas alındığında, sinerjistik etkileşim seftazidim (% 70.8) ile meropeneme (% 40) göre daha yüksek oranda gözlenmiştir. Kombinasyonların hiçbiriyle antagonist etki saptanmamıştır. Sonuç olarak; bulgularımızın ciddi P. aeruginosa enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotikler tek başlarına yetersiz kaldığında, uygun kombinasyonların seçiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In vitro activity of ceftazidime and meropenem, alone and in combination with amikacin against Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonas aeruginosa continues to be a major nosocomial pathogen which is a leading cause of mortality, particularly among patients with immunosuppresion, malignancy, cystic fibrosis, burns and traumatic wounds. Since P. aeruginosa infections often progress rapidly in these patients, optimal results can only be achieved when timely administration of an effective antimicrobial therapy is ensured. With this purpose the in vitro activities of ceftazidime, meropenem either alone or in combination with amikacin were assessed in clinical isolates of P. aeruginosa. The minimum inhibitory concentrations (MIC) of these antibiotics were determined by microbroth dilution technique against 50 P. aeruginosa strains. According to the MIC values, 96 %, 94 % and 74 % of the isolates were found susceptible or intermediate susceptible to amikacin, meropenem and ceftazidime, respectively. The in vitro activities of these antibiotics in combination with amikacin were determined by microbroth checkerboard technique against the same strains, and the results were interpreted by fractional inhibitory concentration (FIC) index. With a FIC index of < 0.5 as borderline, synergistic inter- actions were most frequent with ceftazidim (70.8 %) and less frequent with meropenem (40 %). No antagonism was observed with any combination. Consequently, the findings of this study may play a useful role in selecting the appropriate combinations when a single agent is inadequate. 53