70 yaş ve üzeri erkek cinsiyette kemik mineral dansitesinin ıgf-ı ve estradiol düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of bone mineral density wi̇th igf-i and estradiol levels in men aged 70 and over
  1. Tez No: 799450
  2. Yazar: ÇAĞATAY EMİR ÖNDER
  3. Danışmanlar: UZMAN NİSBET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
70 yaş ve üzeri erkek cinsiyette kemik mineral dansitesinin IGF-I ve Estradiol düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 28 hasta ve 23 kontrol grubu olmak üzere toplam 51 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, kilo, boy, BMI, kronik hastalık öyküsü, kalsiyum kullanımı, egzersiz durumları öğrenildi. Total testosteron, estradiol, IGF-I ve KMY ölçümleri yapılarak bu veriler iki grup arasında karşılaştırıldı. Verilerin kıyaslanmasında Kolmogorov Smirnov testi, Student's t test, Mann Whitney U test, Ki-Kare ve Pearson Correlation testleri kullanıldı. Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 72,14 ± 4,67 iken, kontrol grubun yaş ortalaması 72,65±3,27 olarak saptandı. Gruplar arasında yaş ve BMI açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Kontrol grubunda boy uzunluğu ve ağırlık istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksekti (p0,05). Kontrol grubunun ortalama estradiol düzeyi anlamlı olarak yüksekti (p>0,05). IGF-I ve estradiol için alt grup karşılaştırmasında osteopeni-kontrol, osteoporoz-kontrol ve osteopeni-osteoporoz grupları arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p0,05); osteoporoz grubunun testesteron değeri, osteoponi grubuna kıyasla anlamlı olarak düşüktü (p>0,05). Çalışmamızda total testosteronun ve IGF-I'in KMY femur ve KMY lomber T skoru düzeyleri ile anlamlı ilişkisi saptanmadı (p>0,05). Estradiol'ün KMY femur T skoru ile ilişkisi saptanmazken (p>0,05), KMD lomber T skoru ile arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmadı (p0.05) . Sonuç olarak; primer osteoporoz tanısı konulan tüm erkek hastalarda estradiol düzeyi araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to assess the relationship between bone mineral density and IGF-1 /Estradiol levels in men older than 70 years. A total of 51 patients were enrolled in the study, 28 patient group and 23 control group including. Age, weight, height, BMI, history of chronic disease, calcium consumption and exercise condition of patients were reported. Total testosterone, estradiol, IGF-I and BMD measurements were performed and these data were compared between the two groups. Kolmogorov-Smirnov test, Student's T test, Mann-Whitney U test, Chi-square and Pearson Correlation tests were used for the comparison of data. In our study, while the mean age of the patient group was 72.14 ± 4.67, the mean age of the control group was found to be 72.65 ± 3.27. There was no significant difference in age and BMI between two groups (p> 0.05). Height and weight were significantly higher in the control group (p 0,05). Average estradiol levels were significantly higher in the control group (p> 0.05).