Mesleki stresin iş performansına etkisi: suq alshuyukh hastanesi örneği
Effect of occupational stress on job performance: suq alshuyukh hospital case
  1. Tez No: 799468
  2. Yazar: HUSSEIN ABDULHUSSEIN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanların günlük yaşamlarında ve iş yaşamlarında karşılaştıkları birçok problem mevcuttur. Stres bu problemlerin sonucu olarak ortaya çıkar ve yaşam kalitelerini ve iş performanslarını olumsuz olarak etkiler. Değişiklikler, olaylar, çatışmalar veya gelişmeler strese neden olabilirler. Stres; bireyi fiziksel, sosyal, psikolojik ve davranışsal olarak etkileyen bir unsurdur. İnsanlar stres karşısında farklı tutumlar ve davranışlar gösterirler. Günümüzün hızlı hayat temposu insanları hızlı hareket etmeye ve karar vermeye zorlamaktadır. Bu durum da kişilerin daha stresli bir hayat yaşamalarına neden olmaktadır. Bunun da doğal bir sonucu olarak da çalışma esnasında çeşitli hatalar yapılmaktadır. Bu hataların bir kısmı da iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yönünden problemlere neden olmaktadır. Bu tür hatalar özellikle sağlık çalışmalarında daha tehlikeli olabilmektedir. Sağlık çalışmalarında hataya toleransın diğer alanlara göre çok az olması, bu alanda çalışan insanların mesleki stresini artırmakta, bu durum da iş tatminlerine ve dolayısı ile performanslarına olumsuz olarak yansımaktadır. Bu çalışma, sağlık sektörü çalışanlarının stres düzeylerini tespit etmek ve yaşanan stresin performans üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Irak'ın güneyindeki Zi Kar Valiliğinde bulunan Suq Alshuyukh Hastanesi'nde çalışan 250 sağlık personeline anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlardan çalışanların amirleri tarafından takdir edilmesinin ve dinlenmesinin stresle başa çıkmada etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, çalışma esnasında çalışanlar için sağlanan güvenliğin, maaş ve terfilerin, çalışanlara verilen kişisel gelişim ve yükselme imkanının performansı artırmada en etkili faktörler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many problems that people face in their daily and occupational lives. Stress arises as a result of these problems and negatively affects their quality of life and work performance. Changes, events, conflicts or developments can cause stress. Stress is a factor that affects the individual physically, socially, psychologically and behaviorally. People show different attitudes and behaviors in the face of stress. Today's fast pace of life forces people to act quickly and make decisions. This situation causes people to live a more stressful life. As a natural consequence of this, various mistakes are made during working. Some of these mistakes cause problems in terms of occupational health and safety (OHS). Such mistakes can be more dangerous, especially in health sector. The fact that there is less tolerance for errors in health sector compared to other fields increases the occupational stress of people working in this field, which negatively affects their job satisfaction and performance. This study was carried out to determine the stress levels of health sector workers and to examine the effects of stress on performance. For this purpose, a questionnaire was applied to 250 health personnel working at Suq Alshuyukh Hospital in Zi Kar Governorate in the south of Iraq. From the results obtained, it was seen that the appreciation and being listened of the employees by their supervisors are effective in coping with stress. In addition, the most effective factors in increasing the performance were the security provided for the employees during the work, the salary and promotions, the personal development and promotion opportunities given to the employees.