Gabriel García Márquez'in Yaprak Fırtınası, Kırmızı Pazartesi ve Benim Hüzünlü Orospularım adlı romanlarının incelenmesi
The analyses of Gabriel García Márquez's novels: Leaf Storm, Chronicle of a Death Foretold and Memories of My Melancholy Whores
  1. Tez No: 922854
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE ZEYNEP ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Nobel Ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in eserlerini anlatıcı, bakış açısı ve zaman ulamları açısından incelemeyi amaçlar. Bu doğrultuda yazarın Yaprak Fırtınası, Kırmızı Pazartesi ve Benim Hüzünlü Orospularım adlı eserleri seçilmiştir. Söz konusu eserlerden Yaprak Fırtınası yazarın yayımladığı ilk romanı olduğu, Benim Hüzünlü Orospularım adlı eser yazarın hayattayken yayımladığı son romanı olduğu için tercih edilmiştir. Kırmızı Pazartesi adlı roman, yayımlandığı tarih açısından diğer iki romana da neredeyse eşit uzaklıkta bulunduğu için çalışma kapsamında yer almıştır. Bu çalışmada, söz konusu romanların anlatıcı, bakış açısı ve zaman ulamları açısından incelenebilmesi amacıyla anlatıbilimin araçlarından faydalanılmıştır. Anlatıbilim, anlatı yapılarının incelenmesini amaçlayan bir bilim dalıdır. Bir anlatıyı yapısal olarak analiz etmek için, anlatı öğeleri (anlatıcı, bakış açısı, zaman, uzam, olaylar, kişiler vb.) ayrıştırılır ve bu öğelerin işlevleri ile, bu işlevler arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılır. Anlatıbilim, bir anlatıdaki anlatıcı, bakış açısı, zaman/uzam, olaylar ve anlatı kişileri gibi ögelerin incelenmesi için gerekli kuramsal çerçeveleri sunar. Bu çalışmada seçilen romanlar özellikle anlatıcı, bakış açısı ve zaman ulamları açısından incelenir. Ancak, bu ulamlar (anlatıcı, bakış açısı, zaman) incelenmeden önce, anlatıbilimin genel ilkeleri ve söz konusu ulamlarla ilgili temel kuramlar okuyucuya aktarılır. Anlatıcı tipolojileri, odaklayım (focalization) modelleri ve zaman kategorileri, Shlomith Rimmon-Kenan, Wolf Schmid, Gérard Genette ve Mieke Bal'ın kuramsal çerçevelerinden ele alınır. Bu modeller ve kategoriler, anlatıbilimsel analizlerin ana çerçevesini oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the works of Nobel Prize-winning Colombian author Gabriel García Márquez in terms of narrator, point of view, and temporal dimensions. For this purpose, the author's works Leaf Storm, Chronicle of a Death Foretold, and Memories of My Melancholy Whores have been selected. Leaf Storm is chosen as it is the author's first published novel, while Memories of My Melancholy Whores is selected because it is the last novel published during the author's lifetime. Chronicle of a Death Foretold was included because its publication date is almost equally distant from those of the other two works. This study utilizes the tools of narratology to analyze the selected novels in terms of narrator, point of view, and temporal dimensions. To analyze and describe a narrative structurally, its elements (such as narrator, perspective, time, space, events, characters, etc.) are broken down, and the functions and relationships of these elements are examined. Narratology provides the theoretical frameworks necessary for the study of elements such as the narrator, perspective, time/space, events, and characters within a narrative. In this study, the selected novels will be examined specifically in terms of the narrator, perspective, and time. However, before examining these elements (narrator, perspective, time), the general principles of narratology and the core theories related to these elements will be introduced. Narrator typologies, focalization models, and time categories will be discussed through the theoretical frameworks of Shlomith Rimmon-Kenan, Wolf Schmid, Gérard Genette, and Mieke Bal. These models and categories determine the main frames of the narratological analyses.