Investigation of the satisfaction levels of the patients WHO have percutaneous coronary intervention with the health services
Perkütan koroner girişim yapilan hastalarin sağlik hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 799489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Kardiyovasküler Hastalıklar (KVH) tüm dünyada en sık görülen ve yaşamı tehdit eden kronik hastalıkların başında gelmektedir. Irak' ta da benzer şekilde KVH sık görülmektedir. Hastalığın tanı ve tedavisinde sıkça perkütan koroner girişim uygulanmaktadır. İnvaziv girişim olduğu için riskleri olan bu işlem esnasında bireyler sıkça anksiyete, stres yaşayabilmektedir. Hastaların endişelerinin azaltıldığı, kaliteli bakımın sağlandığı bir ekip çalışmasına gereksinim vardır. Hemşireler hastalarla en çok zaman geçiren ve iletişim kuran grup oldukları için bu konudaki yaklaşımları çok önemlidir. Amaç: Perkütan koroner girişim yapılan hastaların sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metodoloji: Tanımlayıcı kesitsel araştırmanın verileri Nisan 2022 ile Eylül 2022 arasında Maysan Kalp Merkezi' nde toplanmıştır. Örneklem 307 bireyden oluşmaktadır. Veriler sosyodemografik form ve Hasta Memnuniyet Ölçeği-III (HMÖ-III) ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve nicel verilerin analizinde t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %64,2'si erkek, %30,6'sı 55-64 yaşları arasında, %81,4'ü kırsalda yaşamakta, %73'ü evli, %25,1'i ilkokul mezunu, %49,2'si çalışmıyor, %54,4'ü orta gelirlidir. Hastaların %43,6'sında koroner arter yetmezliği olduğu, %7,2'sinin sigara kullandığı, %72,6'sının hiç hastaneye gitmediği, %78,5'inin daha önce ameliyat geçirmediği, %77,5'inin uzman hekim tarafından yönlendirildiği, %78,2'si merkezin poliklinik resepsiyonunda 30 dakikadan az sürede beklediği ve %72,6'sı işlem için 1 haftadan az beklediğini belirmiştir. HMÖ-III toplam puan ortalaması 184,57±15,54'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the satisfaction level of patients who underwent percutaneous coronary intervention with health services. Methodology: The data of the descriptive cross-sectional study were collected at Maysan Heart Center between April 2022 and September 2022. The sample consists of 307 individuals. Data were collected with sociodemographic form and Patient Satisfaction Scale-III (PSQ-III). In the analysis of data, t-test and ANOVA tests were used in the analysis of descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and quantitative data. Results: 64.2% of the participants were male, 30.6% were between the ages of 55-64, 81.4% were living in rural areas, 73% were married, 25.1% were primary school graduates, 49%, 2 of them were not working, 54.4% are middle-income. Of the patients, 43.6% had coronary artery insufficiency, 7.2% were smokers, 72.6% had never been to a hospital, 78.5% had never had an operation before, and 77.5% were specialist physicians. 78.2% of them stated that they waited less than 30 minutes at the center's outpatient reception, and 72.6% of them waited less than 1 week for the procedure. The mean total score of PSQ-III was 184.57±15.54.