Malign melanomda invazyon genişliğinin klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The width of invasion in malignant melanoma and its relationship with clinicopathological parameters
  1. Tez No: 799503
  2. Yazar: GÖZDE ECEM CECİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA ŞEYMA ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kutanöz melanomlar deri kanserleri ile ilişkili ölümlerin başlıca sorumlusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle malign melanomdaki (MM) prognostik parametrelerin tanımlanması tedavi ve prognoz açısından önem arz etmektedir. Tümörün invazyon genişliği (İG) ölçümü de Breslow kalınlığı gibi basit bir yöntemdir. Literatürde tümör genişliğini değerlendiren çalışmalar olmakla birlikte İG'i ölçen ve prognostik parametrelerle karşılaştıran sadece iki çalışma mevcuttur ve bu çalışmalarda invazyon genişliğinin prognostik parametrelerle Breslow kalınlığından daha anlamlı ilişkisi olduğunu gösteren sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızın amacı malign melanom olgularında İG'in mevcut klinikopatolojik ve histolojik parametrelerle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan Ocak 2010-Mayıs 2022 arasında, eksizyonel biyopsilerle tanı almış 100 kutanöz MM olgusu dahil edildi. Olguların invaziv genişliği Breslow kalınlığı ölçülen lamla aynı lam üzerinde, ışık mikroskobu altında Olympus DP72 görüntüleme sistemiyle yapıldı. Klinikopatolojik parametreler, takip ve sağkalım verileri kurumumuzun veri tabanından elde edildi. Bulgular: Olgular İG ölçülerine göre düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Yapılan istatiksel analizlerde İG grupları arasında yaşa göre anlamlı fark görüldü (p = 0,001). Yüksek dereceli grupta 65 yaş ve üstü hasta sayısının diğer gruplara göre daha fazla olduğu görüldü. Tümör lokalizasyonu açısından İG grupları arasında anlamlı fark izlendi (p = 0,027). Yüksek dereceli grupta beklenildiği gibi en sık nodüler MM görülürken yüzeyel yayılan ve lentigo MM görülmedi. Tümör çapı ve Breslow kalınlığı açısından da İG grupları arasında anlamlı fark görüldü (sırasıyla p = 0,001 ve p = 0,001). Çalışmamızda en sık görülen Clark seviyesi Seviye III (%34) ve Seviye IV'tür (%35) ve istatiksel olarak Clark seviyesine göre İG grupları arasında anlamlı bir ilişki bulundu. (p = 0,001). İG grupları arasında patolojik evre ve mitoz sayısı açısından da anlamlı fark bulundu (sırasıyla p = 0,002 ve p = 0,001). Yapılan istatiksel analizde ülserasyon ve nekroz açısından İG grupları arasında anlamlı fark görüldü (sırasıyla p = 0,001 ve p = 0,001). İG yüksek olan grupta diğerlerine göre daha fazla nekroz ve ülserasyonun mevcut olduğu gözlendi. Uzak organ metastazı ve sağkalım açısından da İG grupları arasında fark bulundu (sırasıyla p = 0,004 ve p = 0,017). Yüksek dereceli grupta uzak organ metastazı ve mortalitenin diğerlerine göre daha sık görüldüğü gözlendi. Çalışmamızda genel sağkalım için yapılan multivariate analizde lenfovasküler invazyon ve uzak organ metastazı bağımsız kötü prognostik parametre olarak bulundu (sırasıyla Hazard ratio (HR) = 3,13, Confidence interval (CI) = 1,155-8,469, p = 0,025; HR = 3,03, CI = 1,042-8,655, p = 0,042). Metastazsız sağkalım için ise lenf nodu tutulumu tek bağımsız kötü prognostik parametre olarak bulundu (HR = 6,53, CI = 2,345- 18,170, p = 0,001). Sonuç: Çalışmamızda İG grupları ile genel ve metastazsız sağkalım arasındaki ilişki değerlendirildiğinde log-rank testi ile İG'in anlamlı prognostik değer olduğu saptandı ancak multivariate Cox regresyon analizinde anlamlılığını kaybetti. Lenfovasküler invazyon ve uzak organ metastazı genel sağkalım için bağımsız kötü prognostik parametre olarak bulundu. Lenfovasküler invazyonun genel sağkalımı yaklaşık 3,1, uzak organ metastazının ise yaklaşık 3 kat azalttığı görüldü. Metastazsız sağkalım için ise lenf nodu tutulumu tek bağımsız kötü prognostik parametre olarak bulundu. Lenf nodu tutulumunun olguların metastazsız sağkalımını 6,5 kat azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cutaneous melanomas are the main responsible for deaths associated with skin cancers. Therefore, the definition of prognostic parameters in malignant melanoma (MM) is important for treatment and prognosis. The invasion width measurement of the tumor is a simple method as the measurement of Breslow thickness. Although there are many studies assessing the width of the tumor in the literature, there are only two studies that measure invasive width and compare it with prognostic parameters, and these studies have shown that the width of invasion has a more significant relationship with prognostic parameters than Breslow thickness. Based on this data, this study aims to compare the clinicopathological and histological findings in patients with the width of invasive. Materials and Methods: The study comprised patients diagnosed with melanoma at the Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcin City Hospital between Jan 2010 and May 2022, constituting a final population of 100 which were all primary excisions. The invasive width of cases was measured with the Olympus DP72 imaging system under the light microscope. To minimize interobserver variability, it was always measured on the same section as the one used for BT. The patients' clinicopathological parameters, follow-up, and survival data were obtained from our institution's database. Results: The invasive width was split into tertiles. In terms of age, we observed statistically significant difference among the invasive width tertiles (p = 0,001). We observed that the number of patients aged greater than or equal to 65 was higher in the high-width group than in the other groups. Regarding the tumor localization, we observed statistically significant difference among the invasive width tertiles (p = 0,027). As expected, nodular MM was seen as most common in the high-width group, while superficial spreading and lentigo MM were not seen. There was a significant difference between the invasive width tertiles in terms of macroscopic tumor diameter and Breslow thickness (p = 0,001 and p = 0,001, respectively). In our study, the most common Clark level was seen as Level III (34%) and Level IV (35%), and a statistically significant correlation was found among the invasive width tertiles according to the Clark level (p = 0.001). There was also a significant difference among in terms of pathological stage and count of mitosis (p = 0.002 and p = 0.001, respectively). In the statistical analysis, a significant difference was observed among the invasive width tertiles according to ulceration and necrosis (p = 0.001 and p = 0.001, respectively). We observed more necrosis and ulceration in the high-width group than in the other groups. We observed statistically significant difference among the invasive width tertiles in terms of distant metastasis and survival (p = 0,004 and p = 0,017, respectively). Distant metastasis and mortality were observed more frequently in the high-width group than in the others. Lymphovascular invasion and distant metastasis were found to be independent poor prognostic parameters for overall survival (OS) in the multivariate analysis (Hazard ratio (HR) = 3,13, Confidence interval (CI) = 1,155-8,469, p = 0,025; HR = 3,03, CI = 1,042-8,655, p = 0,042, respectively). Lymph node metastasis was found to be the only independent poor prognostic parameter for metastasis-free survival (MFS) in the multivariate analysis (HR = 6,53, CI = 2,345-18,170, p = 0,001). Conclusion: On log-rank analysis, invasive width was statistically significantly associated with OS and MFS, but Multivariate Cox regression analysis revealed that invasive width was not statistically associated with OS and MFS. Lymphovascular invasion and distant metastasis were found to be independent poor prognostic parameters for OS in the multivariate analysis. It was observed that lymphovascular invasion reduced overall survival approximately 3,1 times, and distant organ metastasis approximately 3 times. Lymph node metastasis was found to be the only independent poor prognostic parameter for metastasis-free survival in the multivariate analysis. Compared with patients who had no lymph node involvement, more patients with other lymph node involvement also had a 6,5 times higher risk of distant metastasis.