3 boyutlu baskı teknolojileri ile üretilen farklı dental model tasarımlarının boyutsal özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of dimensional properties of different dental model designs manufactured with 3D printing technologies
  1. Tez No: 799504
  2. Yazar: EBRU YURDAKURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÜLNUR TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Tarayarak ışıkla kürleme (SLA), Dijital ışık işleme (DLP) ve Polyjet 3 boyutlu (3B) baskı teknolojileri kullanılarak üretilen 1mm, 2mm ve 3mm kalınlığındaki boşluklu model tasarımları ile boşluksuz yapıdaki tasarımların boyutsal özelliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde bulunan, plastik yapıdaki ideal diş dizilimine sahip fantom üst çene modeli kullanıldı. Model, ağız içi kamera ile taranarak kontrol modelinin dijital ölçüsü oluşturuldu. Modelleme yazılımında, dijital ölçü üzerinden üzerinden, 1 mm, 2 mm ve 3 mm kalınlığında boşluklu ve boşluksuz yapıda modeller tasarlandı. Her tasarımdan 10 model SLA, DLP ve Polyjet teknolojilerine sahip yazıcılarda üretildi ve masaüstü tarayıcı ile taranarak dijital ölçüleri oluşturuldu. Test edilen modeller ile kontrol modellerinin 3B dijital yüzey çakıştırması için tersine mühendislik yazılımından yararlanıldı. Detaylı değerlendirme için diş arkı 5 farklı bölgeye ayrıldı. Çakıştırma sonucunda 5 bölgeye ve tüm arka ait Karekök Ortalama (RMS) değerleri elde edildi. Doğrusal değerlendirmeler için interkanin ve intermolar mesafeler ölçüldü. Tekrarlayan ölçümler arasındaki karşılaştırmalarda ANOVA testi kullanıldı. RMS ve referans sapma değerlerindeki farklılıklar Tek örneklem t testi ile değerlendirildi. Bulgular: RMS ortalamalarına göre, tüm ark için en az sapmayı Polyjet yazıcısı, en çok sapmayı ise SLA yazıcısı ile üretilen modeller gösterdi. Anterior bölgede boşluklu tasarımlar için DLP yazıcısı, boşluksuz model için SLA yazıcısı ile üretilenler gösterdi. Sağ ve sol molar dişler bölgesinde 2mm ve 3mm kalınlığında boşluklu ve boşluksuz tasarımlarda en az sapmayı Polyjet yazıcısı gösterdi. 1 mm kalınlığındaki boşluklu tasarımda SLA yazıcı en yüksek sapmayı gösterdi. Sağ tarafta 1mm kalınlığındaki boşluklu tasarım dışında en yüksek doğruluğu her iki premolar-kanin bölgesinde Polyjet yazıcısı gösterdi. Sonuç: Değişen kalınlıklardaki boşluklu tasarımlar klinik olarak kabul edilebilir doğruluk göstermiştir. Tasarımların doğruluğu, üretim teknolojilerine göre diş arkının farklı bölgelerinde değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to compare the dimensional properties of 1mm, 2mm, and 3mm thickness hollow and solid designs produced using Stereolithography (SLA), Digital light processing (DLP), and Polyjet 3D printing technologies. Materials and Methods: The typodont maxillary model which is in the archive of the Health Sciences University, Gülhane Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, was scanned with an intraoral scanner. Using the modeling software, hollow models with shell thicknesses of 1 mm, 2 mm and 3 mm and solid models were designed. 10 models of each design were produced using SLA, DLP, and PolyJet technologies, and scanned using a desktop scanner. Reverse engineering software was used for 3D digital surface registration of the tested and the control models. For a detailed evaluation, the dental arch was divided into 5 different regions. The root mean square (RMS) values were obtained for the 5 regions and for the entire arch after registration. Inter-canine and inter-molar distances were measured for linear evaluations. ANOVA and one-sample t-test were used for comparisons. Results: Polyjet printer produced models with the least deviation for the entire arch, while SLA printer showed the most deviation. DLP printer produced the models with the least deviation for the hollow designs in the anterior region, while SLA printer produced the models with the least deviation for the solid design. Polyjet printer showed the least deviation for both hollow and solid designs with 2mm and 3mm thickness in the molars region. Except for the 1mm thick hollow design on the right side, Polyjet printer showed the highest accuracy in both premolar-canine regions. Conclusion: The hollow designs with varying shell thicknesses have shown clinically acceptable accuracy. The accuracy of the designs varies in different regions of the dental arch according to the 3D printing technologies.