Premenopoz ve Postmenopoz Dönemindeki Kadınlarda Üriner Semptomlar ve İnkontinansın Sağlık Arama Davranışı ve Yaşam Doyumu Üzerine Etkisi
The effect of urinary symptoms and incontinence on HEALTH-seeking behavior and life satisfaction in PRE- and post-menoposal women
- Tez No: 799521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma, premenopoz ve postmenopoz dönemindeki kadınlarda üriner semptomlar ve inkontinansın sağlık arama davranışı ve yaşam doyumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma; İstanbul ilinde bulunan bir şehir hastanesinde, menopoz polikliniğine başvuran 450 kadın ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Üriner Semptom Profili, Sağlık Arama Davranışı Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, One-way ANOVA, Kruskal Wallis-H testi, Student's-t testi, Bonferroni-Dunn, Spearman Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U testi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 50,05±6,97, %96'sı evli olduğu, %35,4'ünü menopozun olumsuz etkilediği, %47,8'inin idrar kaçırdığı görüldü.Kadınların Üriner Semptom Profili toplam ve stres üriner inkontinans skoru, overaktif inkontinans skoru, yavaş akıntı skoru alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 6,26±5,69, 1,25±1,70, 4,48 ±3,58, 0,53±1,19 olarak, Sağlık Arama Davranışı Ölçeği toplam ve online sağlık arama, profesyonel sağlık arama, geleneksel sağlık arama alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 33,09±9,01, 13,10±5,87, 10,90±3,12, 9,08±3,48 olarak, Yaşam Doyum Ölçeği toplam puanı 16,30±3,12 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of urinary symptoms and incontinence on health-seeking behaviour and life satisfaction in premenopausal and postmenopausal women. This descriptive, correlational and sectional study was performed with 450 women presenting to the menopause outpatient clinic in a city hospital in Istanbul. Data were collected with a Personal Information Form, Urinary Symptom Profile, Health Seeking Behaviour Scale and Life Satisfaction Scale. Descriptive statistics, One-way ANOVA, Kruskal Wallis-H test, Student's test, Bonferroni-Dunn, Spearman Correlation, Mann-Whitney U test and Multiple regression analyses were used to evaluate the data. The mean age of the women participating in the study was 50.05±6.97 years, 96% were married, 35.4% were affected by menopause, and 47.8% had urinary incontinence. Their mean scores from the Health Seeking Behaviour Scale total and from the Online Health Seeking, Professional Health Seeking, and Traditional Health Seeking sub-dimensions were 33.09±9.01, 13.10±5.87, 10.90±3.12, and 9.08±3.48 respectively, and their total score from Satisfaction with Life Scale was 16.30±3.12.