Sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan değerlerin ulusal ve yerel gazeteye yansıması
Reflections of the values in the social studies course teaching program in national and local newspaper
  1. Tez No: 799554
  2. Yazar: HÜSEYİN KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günlük bazı gazetelerin, Sosyal Bilgiler dersindeki değerler açısından incelenmesini esas alan bu araştırmanın temel amacı; Hürriyet ve Devrim gazetelerinin öğretim programında yer alan 18 değer açısından incelenmesidir. Bu bağlamda her iki gazete de 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılları olmak üzere toplam 5'şer yıl ve her yıldan da 3'er ay olmak üzere 15 ay, her aydan da 6'şar gün olmak üzere 90'ar günlük her iki gazetenin haberleri, incelenmiştir. Her iki gazetenin kıyaslanması için aynı yıl, aynı ay ve aynı günleri incelenmiştir. Böylece Hürriyet gazetesinden 90 gün ve Devrim Gazetesinden de 90 gün olmak üzere toplam 180 günlük gazete haberleri incelenmiştir. Her aydan 5'er gün arayla 6'şar günlük gazete haberlerinin araştırılmasının amacı, birbirini takip eden günlerde aynı haberlerin incelenmesinin önüne geçmektir. 2018-2019 yılları pandemi öncesi dönem, 2020, 2021 ve 2022 yılları da pandemi süreci ve sonrası dönem olarak ayrılmıştır. Araştırmanın yöntemi; nitel araştırma olup doküman incelenmesi ile haberler incelenip, içerik analiziyle de analiz edilmiştir. İçerik analizinde beş alan uzmanından görüş alınmıştır. Miles ve Huberman formülüyle yapılan içerik analizi güvenirliği %90 çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda Hürriyet gazetesine en çok yansıyan değerin dayanışma olduğu, hiç yansımayan değerin ise estetik değeri olduğuna ulaşılmıştır. Devrim Gazetesinde ise, en çok yansıyan değerin duyarlılık olduğu, hiç yansımayan değerlerin ise; bağımsızlık, barış, dürüstlük, estetik ve özgürlük değerleri olduğu sonucuna varılmıştır. Pandemi öncesinde Hürriyet gazetesine en çok vatanseverlik değeri yansırken, pandemi ve sonrası yıllarda en çok sorumluluk değeri yansımıştır. Devrim Gazetesine ise; pandemi öncesi ve sonrası yıllarda en çok yansıyan değerin duyarlılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research, which is based on the analysis of some daily newspapers in terms of the values in the Social Studies course; It is the examination of Hürriyet and Devrim newspapers in terms of 18 values in the curriculum. In this context, both newspapers are published for a total of 5 years, including 2018, 2019, 2020, 2021 and 2022, and for 15 months, 3 months from each year, and 90 daily, 6 days from each month. both newspapers were examined. To be able to compare both newspapers, the same year, the same month and the same days were used. Thus, a total of 180 daily newspaper news, 90 days from the Hürriyet and 90 days from the newspaper Devrim were examined. The purpose of examining 6 daily newspaper news at 5-day intervals of each month is to avoid examining the same news on consecutive days. The years 2018-2019 are divided into the pre-pandemic period, and the years 2020, 2021 and 2022 as the pandemic and post-pandemic periods. Research method; It is a qualitative study. In the content analysis, the opinions of 5 people who are experts in this field have been collected. The Huberman formula was used for the reliability of the content analysis. The reliability coefficient was 90%. As a result of the research, it was concluded that the most reflected value in Hürriyet newspaper is solidarity, and the value that is not reflected at all is aesthetic value. In the Devrim newspaper, the most reflected value is sensitivity, and the values that are not reflected at all; independence, peace, honesty, aesthetic and freedom values. In the years before the pandemic, the value of patriotism was most evident in the newspaper Hürriyet. During the pandemic and the years after the pandemic, the value of responsibility was most evident in the newspaper Hürriyet. In the newspaper Devrim; It was seen that the most reflected value in the pre-pandemic and post-pandemic-pandemic years was sensitivity.