Metin Özdamarlar'ın çocuk kitaplarının sosyal bilgiler öğretim programında yer alan değerler açısından incelenmesi
Metin Özdamarlar's examination of children's books interms of the values in the social studies education program
  1. Tez No: 742216
  2. Yazar: KÜBRA POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BALOĞLU UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yüzyılların birikimi olan değerlerin korunması ve geliştirilmesi tüm bireylerin sorumluluğu altındadır. Toplumu oluşturan unsurlar arasında yer alan değerler, bireyler tarafından bir diğer kuşağa aktarılması sebebiyle insanın bulunduğu her yerde vardır ve durağan bir yapıya sahip değildir. Bu bakımdan değerler, toplumdan topluma farklılık göstereceği gibi geçmişten beri varlıklarını sürdürerek günümüze kadar ulaşabilmiştir. Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanılan edebi eserler, içinde barındırdığı zengin içeriklerin yanı sıra evrensel ve ulusal değerlerin aktarılmasında kaynak niteliği taşımaktadır. Toplumsal birlik ve beraberlikte etkili olan değerler, duygu ve düşünceleri aktarmanın yollarından biri olan ve eğitsel nitelik taşıyan edebi eserlerde bazen doğrudan bazense örtük bir yolla vurgulanır. Günümüz yazarlarından Metin Özdamarlar'ın da eserlerinde değerlere geniş ölçüde yer verdiği görülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, Metin Özdamarlar'ın çocuk kitaplarının kapsamında yer alan milli ve evrensel değerleri belirleyerek sınıflandırmak ve Sosyal Bilgiler öğretim programı açısından değerlendirmektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Metin Özdamarlar tarafından kaleme alınan çocuk kitapları oluşturmaktadır. Grup oluşumu, ölçüt örneklem stratejisiyle gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın örneklem grubunu Metin Özdamarlar'a ait 10 tane çocuk kitabı oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı, yazılı metinleri belirli ölçütler çerçevesinde inceleyen doküman analizi kullanılmıştır. Metin Özdamarlar'ın 10 çocuk kitabı incelenmiş, okuyucuya aktarılmak istenen değerler belirlenmiş ve elde edilen veriler sınıflandırılarak tablo ve grafiğe dönüştürülerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Metin Özdamarlar'ın çocuk kitaplarında toplumumuzun hafızasına yerleşmiş ve günümüzde de varlığını devam ettiren birçok değerin mevcut olduğu görülmüştür. Bu yönüyle Metin Özdamarlar'a ait çocuk kitaplarının Sosyal Bilgiler öğretim programındaki 18 değeri içermesi bakımından, derste yararlanılabilecek yazın türleri arasında yer alabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Centuries of accumulation it is undern all the individuals responsibility to preserven the and develop accumulation of conturies. The values which take place in the elemats that make up the society, exists everywhere whete people are due to transfer by the individuals to other gemerations and they don't have a stable structure. There fore as values may differ from society to society, it has also reached to the present day, by preserving it's elements. The literary Works used in the teaching of Social Studies, along with the rich conteat and with the transferring of the universal and national values, it has the characteristics of a source. The values which are officient on social union and cooperation are sometimes emphasized implicitiy or sometimes emphasized directly on the literary works that are ways of transferring feelings and opinions and which also carries educational characteristics. In the works of Metin Özdamarlar who is a present day vriter, it can be seen that broad significance is given to values. In this case, the objective of the srudy is to classify Metin Özdamarlar's kids boks in the content of national and global values and to evaluate them in terms of social studies curriculum. In the research, document analysis one of the qualitative research methods was used. The working group consists of children's books written by Metin Özdamarlar. Group formation was carried out with the criterion sampling strategy. In this context, the sample group of the study consists of 10 children's books by Metin Özdamarlar. The data collection tool of the research, document analysis which examines the written texts within the framework of certain criteria was used. Metin Özdamarlar's 10 children's books were examined, the values to be conveyed to the reader were determined, and the data obtained were classified and interpreted by transforming them into tables and graphics. As a result of the research, it was found that Metin Özdamarlar's children's books have many values that have been placed in the memory of our society and continue to exist today. In this aspect, it has been concluded that children's books belonging to Özdamarlar may be among the types of dec that can be used in the course in terms of containing 18 values in the Social Studies curriculum.