Online içerik sağlayıcılarının Türkiye'de hizmet vermeye başlamasının yerli yapımların görsel efekt kullanımına etkisi
Online content providers starting to service in Turkey the effect of domestic productions on the use of visual effects
  1. Tez No: 799577
  2. Yazar: AHMET AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fotoğraf makinesinin ilk icadı ile görsel alanda ilk çalışmalar başlamıştır. Bu başlangıçtan itibaren görsel alandaki çalışmalar hız kazanmış, görsel araçlar ve teknikler sürekli gelişmiştir. Bu ilerleyiş ve gelişmelerin temel sebebi ise insanların sürekli daha yaratıcı ve daha güzel çalışmaları ortaya koyma isteği olarak görülmektedir. Özellikle sinemanın ortaya çıkmasından sonra insanlar, çeşitli teknikler üreterek sinemanın sürekli olarak ilerlemesini ve gelişmesini sağlamışlardır. Bunların en önemlilerinden birisi de çekilen ham görüntülerin arka arkaya koyularak anlam yaratacak bir görüntü bütünlüğünün oluşturulmasını sağlayan kurgudur. Devam eden yıllarda kurgunun yetersiz kaldığı yerlerde ham film şeridi üzerine çeşitli teknikler kullanılarak basit ama etkili görsel efekt çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar yıllar içinde görsel efekt sektörünün doğmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada görsel efektin ne olduğunu, hangi sebeplerden dolayı görsel efektin doğduğunu ve bu sektörün zaman içinde nasıl bir endüstri haline geldiği araştırılacaktır. Yine aynı zamanda teknolojinin ilerlemesi ve insanların izleme alışkanlıklarının değişmesi ve geleneksel televizyon izleme alışkanlıklarının yerini online içerik sağlayıcılarına bırakması incelenecektir. Bu nedenle online içerik sağlayıcılarının doğuşundan ve gelişiminden bahsedilecektir. Bu online içerik sağlayıcılarının Türkiye'deki görsel efekt sektörünü nasıl etkilediği incelenerek, ne tür değişimlere sebep olduğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the invention of the camera, work on the visual field began. Since the beginning of the working on this visuel field, working has gained momentum, visual tools and techniques have constantly evolved. The main reason for this progress and development is seen as people's desire to constantly produce more creative and beautiful work. Especially after the emergence of cinema, people have created various techniques to constantly advance and develop cinema. One of the most important of these is editing of the movie, which allows for the creation of a visual integrity by putting together raw images. In the following years, simple but effective visual effect works were done by using various techniques on raw film strips where editing when time not enough. These caused the formation to the emergence of the visual effects industry over the years. In research, will do definition of visual effects, reasons for its emergence and how it has become an industry will be investigated. At the same time, the progress of technology and the changing of people's watching habits and the replacement of traditional television watching habits with online content providers will be examined. For this reason, from the emergence and development of online content providers will be mentioned. It will be examined how these online content providers affect the visual effects industry in Turkey and what kind of changes they cause.