Kadın öğretmenlerin eğitim sendikalarına üye olmama nedenleri (Kırıkkale örneği)
The reasons why female teachers do not become of education unions (Kırıkkale example)
  1. Tez No: 799579
  2. Yazar: ALİ ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bütün meslek gruplarında o meslek grubunda çalışanların çeşitli amaçlarla bir araya geldikleri ve bu amaçlara ulaşmak için beraber hareket ettikleri meslek örgütleri vardır.Bu araştırma ile kadınöğretmenlerin eğitim iş kolunda hizmet veren sendikalara üye olmama nedenlerini ortaya konması amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde öğretmenlerin meslekî örgütlenme ile ilgili olarak sendikalara üye olup olmama nedenlerini yaş, kıdem, branş ve görev yaptığı okul türü değişkenleri kapsamındaincelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2022/2023 eğitim öğretim yılında Kırıkkale İlindeki resmi okullarda görev yapan eğitim işkolundaki hiçbir sendikaya üye olmayan 122 kadın öğretmen oluşturmaktadır. Daha önce geçerliliği ve güvenirliliği yapılarak uygulanan bir anket uzman görüşleri de alınarak kullanılmıştır.Araştırma esnasında kadın öğretmenlerin yaş, kıdem yılı, branş değişkenleri dikkate alınmıştır. Kullanılan ölçekte kadın öğretmenlerin sendikalara üye olmama nedenleri Sendikalardan kaynaklanan problemler,sosyal problemler ve öğretmenlerden kaynaklanan problemler şeklinde üç başlık altında incelenmiştir.Yapılan çalışma sonucunda kadın öğretmenlerin sendikalara üye olmamalarında en çok sosyal sebepler ön plana çıkmaktadır.(X = 3,30) Sosyal sebepler başlığı altında ''Değişen Siyasi Tabloya Göre Öğretmenlerin de Sendika Değiştirmeleri Toplumda Olumsuz Şekilde Algılanmaktadır.'' Maddesi f 42, % 34,4 oranla sendika üyesi olmayan kadın öğretmenler tarafından en çok belirtilen maddedir.(Tablo 20).Daha sonra Sendikalardan Kaynaklanan Sebepler (X = 3,15) kadın öğretmenlerin sendikalara üye olmamalarında etkilidir. Bu üst başlık içerisinde 'Sendikalar Kendi Amaçları Dışında Çalışmaktadırlar ' maddesi f 41, % 33,6 ( Tablo 6 ) ve ''Üyelerinin Ekonomik Sorunlarına Çözüm Aramak Dışında Kültürel, Sosyal ve Sanatsal İhtiyaçlarına İlişkin Çözümler Üretmemektedirler ''maddesi de f 41, % 33,6 ( Tablo 16 ) ile bu bölümde sendika üyesi olmayan kadın öğretmenlerin düşüncelerini yansıtmaktadır. Son olarak Öğretmenlerden Kaynaklanan Problemler (X = 3,11) olarak görülmektedir.Bu bölümde ''Türkiye'de Hak Aramak Her Zaman Problem Yaratmaktadır ''maddesi f 51, % 41,8 ( Tablo 23 ) değeri ile de ölçek içinde en yüksek oranı oluşturmaktadır.Bu veriler doğrultusunda sendikaların kuruluş amaçları ve tüzükleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiği,üyelerinin ekonomik kazanımları dışında kültürel,sosyal ve sanatsal faaliyetlere daha çok ağırlık vermesi gerektiği sonuçlarına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
In all occupational groups, there are Professional organisations where the staff members of that occupational group come together for various purposes and act together to achieve these these goals with this research. It is aimed to reval the reasons why, female theachers don't become members of trade unions serving in the education sector. Within the framework of this purpose, the reasons of wether teachers should become members of trade unions in relation to Professional organization were analyzed within the scope of age, seniority, branch and type of school variables. The universe of the research consists of 122 female teachers who aren't members of any trade union in the education sector working in official school in Kırıkkale province in 2022/2023 academic year. A survey that was previously applied by making its validity and reliability was used by taking expert opinions. During the research, age, seniority and branch variables of female teachers were taken into consideration. In the scale used, the reasons why women teachers don't become members of trade unions were examined under three heading as problems arising from trade unions, social problems and arising from teachers. As a result of the study, social reasons come to the for most when women teachers aren't members of trade unions.(X=3,30) Under the heading of social reasons, according to the changing Political Picture, Teachers' Union Changes are Also perceived Negatively in Society. The item is f42. It is the most mentioned item by non-union female teachers at a rate of 34,4% (Table20). Then Reasons Arising from Unions (X=3,15) are effective in female teachers' non membership of unions. In this top heading, reflects the thoughts of female teachers who aren't union members in this section with the article Unions Work Outsite Their Own Purposes' ( item f41, 33,6%(Table 6)) and the article“They don't produce solutions for their cultural, social and artistic needs other than seeking solutions to their members' economic problems”(item f41, 33,6% (Table16)). Finally, it is seen as problems Caused by Teachers(X=3,11). In this section, the item“Seeking Rights in Turkey Always Creates Problem”constitutes the highest rate in the scale with a value of f51,41,8%( Table 23). Based on these date, it can be concluded that trade unions should act in accordance with their founding goals and statutes, and that their members should give more weight to cultural, social and artistic activities other than economic gains.