Turizm sektörünün Azerbaycan'ın makroekonomik göstergelerine etkisi
Impact of tourism sector on macroeconomic indicators of Azerbaijan
  1. Tez No: 799587
  2. Yazar: NURLAN VERDİZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilindiği üzere Azerbaycan dünya ekonomik piyasasında petrol ülkesi olarak tanınmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Hazar Denizi'nin doğal kaynaklarından, tarihi eserlerinden, sosyal coğrafi konumundan, kıyı bölgelerinden bahsetmek mümkündür. Bu potansiyel, petrol faktörüne olan bağımlılığı azaltmak açısından önemlidir. Bugün uluslararası turizm Azerbaycan Cumhuriyeti'nde özel ilgi odağındadır ve ülke ekonomisinin petrol dışı sektörünün ana gücü haline gelmektedir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin turizm endüstrisi şimdiden gelişmeye başlamıştır. İzlenen devlet politikası sonucunda Azerbaycan son yıllarda dünyada yeni bir turizm destinasyonu olarak kabul görmüş ve uluslararası düzeyde turizm pazarına entegrasyonu sağlanmıştır. Bir hizmet sektörü olan turizmin, tüm dünya genelinde çok büyük bir hızla gelişme gösterdiği görülmektedir. Bugün, tüm dünya hizmet ticaretinin yaklaşık %30'unu turizm sektörü tek başına oluşturmaktadır. Turizm sektörü ekonomide irili ufaklı birçok hizmet sektörü ile ilişkide olduğu için, ülke ekonomisine katkısı tam olarak hesaplanamamaktadır. Turizm sektörünün Azerbaycan'ın ekonomik büyümesini 2003 yılından sonra, özellikle de 2008 yılından itibaren daha yüksek oranda etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç kırılma dönemlerini içsel olarak veren yöntemlerle bulunmuştur. Çalışmada Azerbaycan turizm sektörüne genel bakış, Azerbaycan'da turizm sektörünün devlet politikası, turizm sektörünün temel sorunları ve perspektifleri araştırılmıştır. Ayrıca, turizm sektörünün Azerbaycan'ın ekonomik büyümesindeki yerini ve makroekonomik göstergelerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, Azerbaijan is recognized as an oil country in the world economic market. The Republic of Azerbaijan has great tourism potential. It is possible to note the natural resources, historical monuments, public geographical position, coastal zones of the Caspian Sea. This potential is important in reducing dependence on the oil factor. Today, international tourism is in the center of special attention in the Republic of Azerbaijan, and it is becoming the main force of the non-oil sector of the economy of this country. The tourism industry of the Republic of Azerbaijan has already started to develop. As a result of the observed state policy, Azerbaijan has been recognized as a new tourist destination in the world in recent years, and integration into the tourism market at the international level has been ensured. Tourism, which is a service sector, seems to be developing rapidly all over the world. Today, the tourism sector alone accounts for approximately 30%of the world's trade in services. Since the tourism sector is in contact with many large and small service sectors, it is impossible to accurately calculate its contribution to the country's economy. It was concluded that after 2003, especially since 2008, the tourism sector had a higher impact on the economic growth of Azerbaijan. This result was found using methods that give internal break periods. In the research, an overview of the tourism sector in Azerbaijan, the state policy of the tourism sector in Azerbaijan, the main problems and prospects of the tourism sector, as well as the impact of the tourism sector on the macro economy of Azerbaijan were studied.