Primer perkütan koroner girişim uygulanan akut st elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında uzun koroner lezyonların tedavisinde uzun tek stent ve overlap stentlerin anjiyografik ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of angiographic and clinical outcomes between single LONG stents and overlapping stents for treatment of long coronary lesions in patients with acute ST elevation myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 796706
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAATCI YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Perkütan koroner girişimlerin yaklaşık %30'unda overlap stentler kullanılmaktadır. Uzun koroner lezyonlar, tek uzun stent veya overlap iki veya daha fazla stent ile tedavi edilebilir. Literatürde overlap stentlerin klinik sonuçları ile ilgili çelişkili sonuçlar raporlanmıştır. Çıplak stentlerde overlap stent kullanılmasının birinci yıl hedef lezyon revaskülarizasyonunu artırdığı bildirilmiştir. İlk jenerasyon ilaç salınımlı stentler ile overlap stentlemenin ise ölüm ve MI gibi klinik sonlanımlar üzerine olumsuz etkileri açıklanmıştır. Daha yeni jenerasyon ilaç salınımlı stentlerde ise overlap tekniğinin güvenli olduğu raporlanmıştır. Bu nedenle, bazen uzun lezyonların tedavisinde, tek bir uzun stent mi yoksa overlap yapan stentlerin mi kullanılması konusunda karar vermek zor olabilir. Bu çalışmanın amacı akut ST elevasyonlu miyokard infarktüsü ile başvuran ve primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda, uzun koroner lezyonların tedavisinde uzun tek stent ve overlap ikinci jenerasyon ilaç salınımlı stentlerin anjiyografik sonuçlarını, hastane içi ve 1 yıllık klinik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Kasım 2016-Şubat 2022 tarihleri arasında kliniğimize ST elevasyonlu MI tanısı ile başvuran ve göğüs ağrısının ilk 12 saati içinde primer perkütan koroner girişim amaçlı koroner anjiyografi yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Tek uzun stent (≥30 mm) veya overlap iki stent takılan 354 hasta çalışmaya dahil edildi. İmplante edilen tüm stentler everolimus salınımlı stentler idi. Hastaların anjiyografik, hastane içi ve bir yıllık klinik sonuçları karşılaştırıldı. Stent trombozuna bağlı başvuran veya çıplak metal stent kullanılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. İşlem sonunda, infarkt ilişkili arterde TIMI akımı, TIMI akım sınıflmasına göre derecelendirildi ve düzeltilmiş TIMI kare sayıları hesaplandı. Klinik, ekokardiyografik ve laboratuar verileri hastane kayıtlarından elde edildi. Hastane etik kurulu tarafından onay alındı. x Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 144'üne (%40.7) uzun tek stent, 210'una (%59.3) çift stent implantasyonu yapılmıştır. Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, risk faktörleri ve semptom başlangıcından perkütan koroner girişime kadar geçen süre benzerdi (p>0.05). Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, en yüksek CK-MB ve kardiyak troponin değerleri arasında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). İnfarkt ilişkili arter ve miyokard infarktüsü lokasyonu açısından gruplar arasında fark yoktu (p>0.05). Total stent uzunluğu, uzun tek stent grubunda 39.28±26.76 mm ve overlap çift stent grubunda 42.77±10.20 mm ölçüldü (p=0.086). TIMI0.05) . Sonuç: Çalışmamızda akut ST elevasyonlu miyokard infarktüsü ile primer perkütan koroner girişim sırasında, everolimus salınımlı stentler ile overlap çift stent implante edilen hastalarda TIMI
Özet (Çeviri)
Aim: Overlapping stents are used in approximately 30% of percutaneous coronary interventions. Long coronary lesions can be treated with a single long stent or with two or more overlapping stents. Conflicting results have been reported in the literature regarding the clinical results of overlapping stents. It has been reported that implantation of overlapping bare metal stents increases target lesion revascularization in the first year. The adverse effects of overlapping first-generation drug-eluting stents on clinical outcomes such as death and myocardial infarction have been described. Whereas it has been reported that overlapping of newer generation DES is safe. Thus, it is occasionaly difficult to decide whether two use a long single stent or overlapping two stents for long lesions. The aim of this study was to compare the angiographic results, in-hospital and long term outcomes of single long stent or overlapping second generation drug eluting stents for the treatment of long coronary lesions in patients presenting with acute ST elevation myocardial infarction and undergoing primary percutaneous coronary intervention. Method: From November 2016 to February 2022, patients who were admitted to our hospital with ST elevation myocardial infarction and underwent primary percutaneous coronary intervention within 12 hour of chest pain were retrospectively analyzed. We included 354 patients treated with a single long stent (≥30 mm) or overlapping two stents. All implanted stents were everolimus eluting stents. We compared angiographic results, in-hospital and one-year clinical outcomes of both groups. Patients admitted due to stent thrombosis or treated with bare metal stents were excluded. TIMI flow in infarct related artery was analyzed according to the TIMI (Thrombolysis in Myocardial Infarction) flow grade and corrected TIMI frame count. Clinical, echocardiographic and laboratory data were collected from the hospital records. The local ethics committee approved the study. xii Results: In our study single long stent was implanted in 144 (40.7%) patients and overlapping two stents were implanted in 210 (59.3%) patients. There were no significant differences between two groups regarding age, sex, risk factors or time from symptom onset to percutaneous coronary intervention (p>0.05). Left ventricular ejection fraction, peak CK-MB and cardiac troponin levels did not differ significantly between two groups (p>0.05). With respect to infarct related artery and location of myocardial infarction, we found no significant difference between two groups (p>0.05). Total stent length was 39.28±26.76 mm in single long stent group and 42.77±10.20 mm in overlapping two stents group (p=0.086). The proportion of TIMI grade 0.05). Conclusion: In our study, overlapping two stents with everolimus eluting stents achieved higher rates of TIMI grade