ST elevasyonlu miyokard infarktüsü olgularında koroner anjiyografide yavaş akım/akımsızlık gelişimi ile ilişkili faktörlerin ve prognostik anlamlarının araştırılması
Investigation of factors associated with the development of slow flow/no reflow phenomenon and their prognostic significance in cases of ST-elevation myocardial infarction undergoing coronary angiography
- Tez No: 804853
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ İKİTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Perkütan koroner girişim (PCI) uygulanan ST-segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI) hastalarında ''No-reflow'' fenomeni (NRF) yüksek morbidite ve mortalitesi nedeniyle korkulan komplikasyonlardan biridir ve bu fenomenin oluşmasını önlemek için en uygun strateji bilinmemektedir. Çalışmamızda amaç STEMI olgularında NRF ile ilişkili faktörlerin ve bu durumun prognostik öneminin araştırılmasını amaçladık. Ayrıca ikincil bir amaç olarak NRF ile kontrast ilişkili akut böbrek hasarı (Kİ-ABH) arasındaki ilişkiyi irdeledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2019 ile 2021 tarihleri arasında hastanemize başvuran, ilk kez PCI uygulanan 299 hasta alınmıştır. Sonlanım noktaları olarak NRF gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülen parametreler, Kİ-ABH gelişme ihtimali, MACCE, ölüm, reinfarktüs, revaskülarizasyon, inme, yeniden hastaneye yatış olarak belirlenmiştir. Bulgular: Primer PCI uygulanan 299 hastanın 70 tanesinde NRF gelişti. NRF gelişen grupta ortalama yaş 57,17±11,04 (p:0,556), erkek cinsiyet 61(p:0,699) olarak saptandı. Hastalar univariate analizle incelendiğinde, NRF gelişen olgularda WBC(p:0.03), CRP(p:0.019), ilk troponin değeri(p:
Özet (Çeviri)
Objective:“No-reflow”phenomenon (NRF) is a feared complication in patients with ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) undergoing percutaneous coronary intervention (PCI) due to its high morbidity and mortality rates. The optimal strategy to prevent the occurrence of this phenomenon is not well-defined. The aim of our study was to investigate the factors associated with NRF and its prognostic significance in STEMI cases. Additionally, as a secondary objective, we examined the relationship between NRF and contrast-induced acute kidney injury (CI-AKI). Materials and Methods: A total of 299 patients who underwent their first PCI between 2019 and 2021 at our hospital were included in the study. Parameters thought to be related to the development of NRF were determined as endpoints, including the likelihood of CI-AKI, major adverse cardiac and cerebrovascular events (MACCE), death, reinfarction, revascularization, stroke, and rehospitalization. Results: Among the 299 patients who underwent primary PCI, NRF occurred in 70 patients. In the NRF group, the mean age was 57.17±11.04(p: 0.556), and 61 patients were male(p: 0.699). Upon univariate analysis of the patients, in cases where NRF developed, significant differences were observed in parameters such as white blood cell count WBC(p: 0.03), C-reactive protein CRP(p: 0.019), initial troponin value(p: