Bilateral vestibüler hipofonksiyonluhastalarda vestibüler rehabilitasyonun etkisi
Effect of vestibular rehabilitation in patients with bilateral vestibular hypofunction
  1. Tez No: 799614
  2. Yazar: GAMZE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, bilateral vestibüler hipofonksiyonlu hastalarda vestibüler rehabilitasyon ile kişinin denge durumu, dinamik görme keskinliği ve yaşam kalitesindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya videonistagmografi ile bilateral vestibüler hipofonksiyon tanısı konulmuş hastalar dahil edilmiştir. Tedavi etkinliğini değerlendirmek için statik denge değerlendirmeleri, Görsel Analog Skala (VAS), dinamik görme keskinliği, yaşam kalitesi için Dizziness Handicap Inventory (DHI), bilgisayarlı modifiye Klinik Test (m-CTSIB), Limits of Stability(LOS) testi, statik posturografi ve denge eğitimi test edilmiştir. Ayrıca Unterberger testi ve kova testleri de değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi değerlendirme tamamlandıktan sonra hastalar 6 ay süreyle bireysel tedavi programına alınmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 3. Ay ve 6. Ay olarak tekrarlanmıştır. Hastalara uygulanan tedavinin gelişim düzeyine göre günde 3 kez 10 tekrarlı ev egzersiz programı olarak yapılması istenmiştir. Çalışmaya 20 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to use the estimation of the mean vestibular with bilateral vestibular hypofunction, as well as performance in person's balance status, dynamic visual acuity, and quality of life. Patients diagnosed for bilateral vestibular hypofunction by videonystagmography for the study were included. Static balance assessments to reduce treatment, Visual Analog Scale (VAS), dynamic visual acuity, Dizziness Handicap Inventory (DHI) for quality of life, computerized modified Clinical Test (m-CTSIB), Limits of Stability(LOS) test, static posturography and balance training tested. In addition, Unterberger test and bucket test were also evaluated. Patients under pre-treatment surveillance were excluded from individual therapy for 6 months. Before the evaluations, it was repeated as the 3rd month and the 6th month. According to the level of enlargement applied to the patients, it was requested to be done as a home exercise program with 10 repetitions 3 times a day. 20 patients were included in the study.