Postmodern anlatılarda rivayet anlatı yönteminin dönüşümü
The transformation of narration techniques in postmodern narratives
- Tez No: 799629
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Henüz yazılı edebiyatın gelişmediği dönemde edebiyat ürünlerinin yaratımı ve yayılması söze dayalı olarak gerçekleşmiştir. İcracı/anlatıcılar tarafından sözlü olarak nakledilen anlatılar, aktarım biçimleri ve unsurlarından etkilenerek çeşitlenmiştir. Sözlü anlatıların nakledilme biçimlerinden biri de rivayetle aktarım yöntemidir.“Postmodern Anlatılarda Rivayet Yönteminin Dönüşümü”başlıklı bu çalışmada rivayete dayalı anlatımın sözlü gelenekte nasıl kullanıldığı ve bununla birlikte postmodern anlatılarda kazandığı görünümler ve işlevler tespit edilmiştir. Bu çalışmada sözlü geleneğe ait bir kavram olan rivayete dayalı anlatımın postmodern bir bakış açısıyla yeniden üretime tabi tutulması incelenmiştir. Aynı zamanda rivayet yönteminin postmodern unsurlarla ilişkisi ele alınmıştır. Rivayete dayalı anlatımın sözlü gelenek içindeki yeri ve postmodern anlatılarda kazandığı yeni görünümleri mukayese edilerek ortak ve farklı yanları ortaya konmuştur. Çalışmanın uygulama kısmı için postmodern edebiyatın dikkat çekici isimleri seçilmiştir. İhsan Oktay Anar'ın Kitab-ül Hiyel ve Amat romanları klasik edebiyatın etkilerini taşıması, Orhan Pamuk'un Sessiz Ev ve Benim Adım Kırmızı romanları Doğu ve Batı'nın sentezi olması, Murat Gülsoy'un İstanbul'da Bir Merhamet Haftası ve Bu Kitabı Çalın eserlerinde modern tekniklerin yoğun olması sebebiyle seçilmiş, tespitlerimiz farklı açılardan örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the period when written literature not existed, the creation and spread of literary products were based on words. The narratives transmitted orally by the performers/narrators have diversified by being influenced by the transmission forms and elements. One of the transmission methods of oral narratives is transmission by rumor. This study titled“The Transformation of Rumor Method in Postmodern Narratives”how the rumor-based narrative was used in oral tradition and also the appearances and functions gained in postmodern narratives were determined. In this study, the reproduction of the rumor-based narrative, which is a concept belonging to the oral tradition, was examined from a postmodern point of view. At the same time, the relationship of the rumor-based method with postmodern elements is discussed. The place of rumor-based narration in the oral tradition and its new appearances in postmodern narratives are compared, then common and different aspects are revealed. For the application part of the study, remarkable names of postmodern literature were chosen. The novels Kitab-ül Hiyel and Amat by İhsan Oktay Anar were chosen for having classical literature effects, the novels Sessiz Ev and Benim Adım Kırmızı by Orhan Pamuk were chosen for being a synthesis of Western and Eastern, the works İstanbul'da Bir Merhamet Haftası and Bu Kitabı Çalın were chosen because of the intense modern techniques. Thus, our findings were exemplified from different angles.