COVİD-19 hastalığı korkusunun sigara içme davranışına etkisi
The effect of COVİD-19 disease fear on smoking behavior
- Tez No: 799630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı SARS-CoV-2 pandemisi döneminde COVID-19 hastalığı korkusunun bireylerin sigara içme davranışı üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmanın evrenini Kayseri Melikgazi ilçesinde yer alan aile sağlığı merkezlerine başvuran bireyler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Nisan-Temmuz 2021 tarihleri arasında 384 erişkin hastaya ulaşılmıştır. Literatür doğrultusunda hazırlanan sorular, COVID-19 Korkusu Ölçeği (CKÖ) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi'nden (FNBT) oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulmuştur. CKÖ'den alınan toplam puan bireyin yaşadığı COVID-19 korku düzeyini göstermekte olup ölçeğin kesim noktası bulunmamaktadır. Frekans tablolarının gösteriminde sayı ve yüzdeler, grupların karşılaştırmalarında Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri, sayısal verilerin korelasyonunun değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effects of fear of COVID-19 disease on the smoking behavior of individuals during the SARS-CoV-2 pandemic. Materials and methods: The population of this cross-sectional study consists of individuals who applied to family health centers in Kayseri Melikgazi District. Within the scope of the study, 384 adult patients were reached between April and July 2021. The questionnaire, consisting of questions prepared in line with the literature, the fear of COVID-19 Scale (FCS) and the Fagerström Nicotine Addiction Test (FNBT), was filled in by face-to-face interview method. The total score obtained from FCS shows the level of fear of COVID-19 experienced by the individual, and the scale does not have a cut-off point. Numbers and percentages were used to display frequency tables, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare groups, and Spearman correlation analysis was used to evaluate the correlation of numerical data.