Tip a aort diseksiyonu cerrahisinde kapak koruyucu cerrahi ile kapak replasmanının erken ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the early and late results of valve sparing and valve replacement surgery in type a aortic dissection
  1. Tez No: 799699
  2. Yazar: MUHAMMET SELİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ALP KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Tip A Aort Diseksiyonu Cerrahisinde Kapak Koruyucu Cerrahi ve Kapak Replasmanı karşımıza iki farklı seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışma; Tip A Aort Diseksiyonu Cerrahisi gibi mortalite ve morbidite oranı yüksek bir operasyonda intraoperatif /postoperatif hasta bakımını değiştiren bu iki farklı yöntemin erken ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2019- Eylül 2022 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Akut Tip A Aort Diseksiyonu nedeni ile opere edilmiş 112 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Preoperatif, introperatif ve postoperatif sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 112 hasta, kapak replasmanı yapılan (n=26) ve kapak koruyucu cerrahi yapılan (n=86) hastalar olmak üzere 2 ayrı gruba ayrıldı. İlk grup içerisinde Modifiye Bentall Prosedürü ile birlikte SKG + AVR uygulanan hastalar yer almakta iken ikinci grupta izole SKG ya da buna ek olarak AV Resüspansiyon uygulanan hastalar ile birlikte kapak koruyucu kök cerrahisi uygulanan hastalar yer aldı. Demografik veriler incelendiğinde hastaların çoğunluğu erkek (%74,1 n=83) cinsiyetti. Yaş ortalaması 54,8 ± 12,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In treatment of Type A Aortic Dissection , Valve Sparing Surgery and Valve Replacement surgery appear as two different options. In this study; We aim to compare the early and late results of these two different methods that change the intraoperative/postoperative patient care in an operation such as Type A Aortic Dissection Surgery with a high mortality and morbidity rate. Materials and Methods: 112 patients who were operated for Acute Type A Aortic Dissection at the University of Health Science Ankara Bilkent City Hospital between February 2019 and September 2022 were evaluated. Preoperative, intraoperative and postoperative results were reviewed retrospectively. Results: 112 patients included in our study were divided into 2 groups patients who underwent valve replacement (n=26) and patients who underwent valve-sparing surgery (n=86). The first group included patients who underwent SCG + AVR and Modified Bentall Procedure, while the second group included patients who underwent isolated SCG or additionall AV Resuspension surgery, and patients who underwent valve-sparing root surgery. Demographic of the patients showed, the majority of the patients were male (74.1% n=83). The mean age was 54.8 ± 12.2 years.