İn vitro glukoz kataraktı oluşturulmuş tavşan lenslerinde 'taurin'in lens su içeriği, total protein, protein sülfidril grupları ve glutatyon ile lipit peroksit düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 79971
  2. Yazar: SİBEL KONYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda pek çok araştırmacı, çeşitli vitaminlerin ve antioksidan bileşiklerin klinik çalışmalarda oluşturulan diyabetik kataraktların gelişmesini geciktirebileceğini veya önleyebileceğini bildirmektedir. Günümüzde bu çalışmalar, hem antioksidan hem de mükemmel bir antikataraktojenik madde bulmak üzere yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda taurinin gözün diğer optik bölgeleri üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar bulunmasına karşılık, bu bileşiğin lens üzerindeki etkisi pek bilinmemektedir. Lens dışı in vitro ve in vivo çalışmalar sonucu bu maddenin güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğu bildirilmiştir. Ayrıca pek çok dokuda (özellikle beyin ve böbreklerde) taurinin osmoregülatör olduğuna dair raporlar vardır. Bu çalışmada, taurinin her iki etkisinden dolayı diyabetik kataraktların tedavisine uygulanabilirliğinin araştırılması düşünülmüştür. Bu amaç doğrultusunda, oksidatif stresin göstergeleri olarak lipit peroksi- dasyonu (LPO), redüe glutatyon (GSH), total protein sülfidril grupları (TP-SH), protein sülfidril grupları (P-SH), disülfid grupları (P-S-S-P) tayinleri ve buna bağlı protein çözünürlük dağılım yüzdeleri belirlenmiştir. İlaveten poliol yolunun etkinliğinin bir göstergesi olarak da lens su yüzdesi düzeyleri ölçülmüştür. Lens örnekleri korteks ve nükleus kısımlarına ayrıldıktan sonra kontrol, katarakt ve taurin çalışma grup başlıkları altında yukarıda sayılan parametreler tayin edilmişlerdir. Lens proteinleri suda çözünenler, ürede çözünenler ve ürede çözünmeyenler şeklinde üç gruba ayrılmıştır. Bu üç protein fraksiyonunun nükleus ve korteks örneklerindeki dağılım yüzdeleri kontrol, katarakt ve taurin çalışma gruplarında ölçülmüştür. Sonuç olarak, nükleus örneklerinin tüm protein fraksiyonlarının kontrollere kıyasla katarakt ve taurin grupları arasındaki dağılım yüzdelerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Korteks örneklerinde ise suda çözünen protein fraksiyonu katarakt grubunda anlamlı bir şekilde azalırken (p0.05). Korteks örneklerinin katarakt grubunda ürede çözünen protein fraksiyonunda diğer iki çalışma grubuna kıyasla anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). TP-SH, P-SH, ve P-S-S-P düzeyleri nükleus ve korteks örneklerinin her üç çalışma grubu (kontrol, katarakt ve taurin) için; suda, ürede çözünen ve ürede çözünmeyen protein fraksiyonlarmda belklenmiştir. Nükleus örneklerinin her üç grup protein fraksiyonunda TP-SH, P-SH, ve P-S-S-P düzeyleri arasında kontrollere kıyasla katarakt ve taurin grupları için anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Ancak korteks örneklerinin suda çözünen protein fraksiyonuna ait TP-SH ve P-SH düzeyleri katarakt grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir şekilde azalmış (p0.05). Korteks örneklerinin katarakt grubunda ürede çözünen protein fraksiyonunda TP-SH, P-SH ve P-S-S-P düzeylerinde her kontrol ve taurin grubuna kıyasla anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Katarakt ve taurin gruplarına ait nükleus örneklerindeki GSH düzeyleri kontrollere kıyasla anlamlı bir şekilde değişmemiştir (p>0.05). Ancak korteks örneklerinde katarakt grubunun GSH düzeyleri kontrollere kıyasla anlamlı bir şekilde azalmıştır (p0.005). Bu sonuçlardan taurinin GSH düzeylerini koruduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent yean many researchers have reported that various vitamins and antioxidant compounds may retard or even prevent the development of clinically induced cataracts. At present such investigations have been increased in order to discover substances with perfect anticataractogenic and antioxidant activities. Although there have been some recent studies on the effects of taurine on other optical sections of the eye, the effect of this compound on the lens is hardly known. It has been reported that taurine has a strong antioxidant chracter based on the in vivo and in vitro studies except on the lens. Moreover there are some significant reports that taurine is an osmoregulatory factor İn a number of tissues, specifically in brain and kidneys. The aim of the study is to investigate the utility of taurine in management of diabetic cataracts due to it's dual effects in vivo. In this context, as criteria of oxidative stress lipid peroxidation (LPO), reduced glutathione (GSH), total protein sulfhydryl groups (TP-SH), protein sulfhydryl groups (P-SH), disulfhydryl groups (P-S-S-P) have been determined and the releated protein solubility distribution percentages have been studied. In addition, lens water percentages have been measured has an indicator of the efficacy of the polyol process. Lens samples were divided into two parts as the cortex and the nucleus and than the above-mentioned parameters were determined under the headings of control cataract and taurine study groups. Lens proteins are classified into three groups as the water-soluble, urea-soluble and urea-insoluble proteins. The distribution percentages of this three protein fractions in the nucleus and the cortex samples were measured in control, cataract and taurine study groups. As a result, in the nucleus samples, no significant differences were found in the distribution percentages between the cataract and taurine groups of all protein fractions as compared to the controls (p>0.05). However, in the cortex samples, the water-soluble protein fractions decrease significantly in the cataract group (p0.05). In the cataract group of the cortex samples, the urea-soluble protein fraction showed no significant difference as compared to the other two study groups (p>0.05). The TP-SH, P-SH and P-S-S-P levels of the nucleus and the cortex samples for each of the three study groups, namely control, cataract and taurine were determined for the water-soluble, urea-soluble and urea-insoluble protein fractions. In each of the three groups of the protein fractions of nucleus samples, there were no significant difference between the levels of TP-SH, P-SH, ve P-S-S-P in the cataract and taurine groups as compared to the controls (p>0.05). However, the TP-SH and P- SH levels of the water-soluble protein fraction of the cortex samples showed significant decreases in the cataract group as compared to the control group (p0.05). There was no significant difference in the cataract group of the urea soluble protein fractions in comparison with the control and taurine groups (p>0.05). In the nucleus samples the GSH levels in the cataract and taurine groups showed no remarkable differences as compared to the controls (p?0.05).