İnce yapı sabitinin kozmolojik ölçekte skalar alanla değişimi
Variation of the fine structureconstant with the scalar field on the cosmological scale
  1. Tez No: 799734
  2. Yazar: ZABIHULLAH ISAQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, ince yapı sabitinin kozmolojik zaman ölçeğinde değişimi incelendi. Öncelikle diferansiyel hesap teknikleri öğrenilerek Einstein'ın gravitasyon teorisi difreransiyel formlarla ifade edildi. Daha sonra bu teoride ince yapı sabitine bakabilmek için bu teoriye elektromanyetik alan ilave edildi. Ek olarak, bu ince yapı sabitinin değişimine izin veren bir skalar alan teoriye minimal olmayacak şekilde eklendi. Modelin kozmolojik ölçekte ince yapı sabitinin değişimini incelemek için Friedmann–Lemaître–Robertson–Walker (FLRW) metriği altında çözümleri ele alındı. Bu çözümler evrenin radyasyon baskın döneminde ve madde baskın döneminde skalar alanın nasıl değiştiğini ve böylece ince yapı sabitinin kozmolojik ölçekte nasıl değiştiğini ortaya çıkarmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İnce Yapı Sabiti, Einstein-Maxwell Teorisi, Skalar Alan, Kozmolojik Çözümler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the variation of the fine structure constant on a cosmological time scale was investigated. Firstly, by learning differential calculus techniques, Einstein's theory of gravity was expressed in differential forms. Then, in order to look at the fine structure constant in this theory, an electromagnetic field was added to it. Additionally, a scalar field theory that allows for the variation of this fine structure constant was added in a non-minimal way. To investigate the variation of the fine structure constant on a cosmological scale in the model, solutions were considered under the Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker (FLRW) metric. These solutions reveal how the scalar field changes during the radiation-dominated and matter-dominated eras of the universe, and thus how the fine structure constant changes on the cosmological scale. KEYWORDS: Fine Structure Constant, Einstein-Maxwell Theory, Scalar Field, Cosmological Solutions.