Lise öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve covıd-19 anksiyetesi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between social media addiction and covid-19 anxiety levels in high school students
- Tez No: 799779
- Danışmanlar: DR. ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı lise öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, COVID-19 anksiyete ve COVID-19 korku düzeylerinin belirlenmesi ve bunların birbiriyle ilişkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma çok merkezli, tanımlayıcı, anket çalışmasıdır. Çalışmamıza İzmir ili Karabağlar ilçesindeki devlet liselerinde eğitim görmekte olan lise 3. Sınıf öğrencilerinden 332 kişi katılmıştır. Veri tabanı için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to find out social media addiction levels, COVID-19 anxiety levels and COVID-19 fear levels among high school students, as well as research the correlation among them. Material and Method: The research is multicentered, definitive questionnaire study. 332 third-grade students from state high schools in Karabağlar, Izmir, participated in the study. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 package programme is used for the database.