Dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku kalitelerinin incelenmesi
Investigation of environmental stressors and sleep quality perceived by patients in the internal medicine intensive care unit
- Tez No: 799801
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması, dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku kalitelerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma, Aralık 2021- Mart 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde 137 hasta ile uygulandı. Veri toplamada Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği ve Richard-Campbell Uyku Ölçeği kullanıldı. istatistiksel analizlerde t-testi ve ANOVA kullanıldı Hastaların Richard-Campbell Uyku Ölçeği puan ortalamasının 35.97±10.07 olduğu, çoğunluğunun (%85.4) uyku kalitelerinin orta düzeyde olduğu, çok iyi uyku kalitesine sahip olan hasta bulunmadığı belirlendi. Hastaların Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği puan ortalaması 124.47±15.91 olarak bulundu. En fazla algılanan ilk üç stresör; ağrılarının olması, tüplere bağlanmış olmak ve mahremiyetlerinin olmamasıdır. En düşük algılanan üç stresör; tanıdık olmayan doktorlar tarafından bakılmak, doktor ve hemşirelerin yüksek sesle konuşmaları ve hemşirelerin anlaşılmayan kelimeler kullanmalarıdır. Hastaların uyku kalitesi ile algıladıkları yoğun bakım ünitesi çevresel stresörleri puan ortalamaları arasında negatif yönde zayıf bir ilişki olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. 65 yaş altındaki hastaların, lise ve yüksekokul düzeyinde eğitimi olan hastaların, çalışan hastaların ve yoğun bakımda yatış süresi 6 gün ve üzeri olan hastaların uyku kaliteleri anlamlı olarak daha düşük bulundu. Kadın hastaların ve daha önce yoğun bakıma yatış deneyimi olmayan hastaların algıladıkları yoğun bakım ünitesi çevresel stresörleri anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Hemşirelerin yoğun bakım hastalarının uyku kalitelerini ve algıladıkları çevresel stresörleri geçerli ve güvenilir ölçüm araçları ile periyodik olarak değerlendirmeleri, hastaların uyku kalitesini olumsuz etkileyen yoğun bakım ortamından kaynaklanan stresörleri azaltmaya ve önlemeye yönelik girişimleri uygulamaları önerildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to investigate the environmental stressors and sleep quality of patients hospitalized in the medical intensive care unit. The research was carried out with 137 patients in the Medical Intensive Care Unit of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital between December 2021 and March 2022. Patient Characteristics Form, Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale and Richard-Campbell Sleep Questionnaire were used for data collection. t-test and ANOVA were used in statistical analyzes. The mean score of the Richard-Campbell Sleep Questionnaire of the patients was 35.97±10.07, majority (85.4%) had moderate sleep quality, and there were no patients with very good sleep quality. The mean score of Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale of the patients was 124.47±15.91. The three most perceived stressors; having pain, being tied to tubes, and having no privacy. The three lowest perceived stressors; being cared for by unfamiliar doctors, doctors and nurses talking loudly, and nurses using incomprehensible words. There was a weak negative correlation between the sleep quality and intensive care unit environmental stressors mean scores of the patient, and this relationship was not statistically significant. Sleep quality of patients under 65 years of age, patients with high school and college education, working patients, and patients with 6-day or longer stay in the intensive care unit were found to be significantly lower. Intensive care unit environmental stressors perceived by female patients and patients who had no previous experience of intensive care were found to be significantly higher. It was recommended that nurses periodically evaluate the sleep quality of intensive care patients and the environmental stressors they perceive with valid and reliable measurement tools, and implement interventions to reduce and prevent the stressors arising from the intensive care environment that adversely affect the sleep quality of the patients.