Dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların retrospektif analizi ve mortaliteyi etkileyen faktörlerin incelenmesi
Retrospective analysis of patients installed in intensivecare unit and investigation of factors affecting mortality
- Tez No: 788242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YAYLACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırmamızda, iç hastalıkları kliniğinde takip ve tedavileri yoğun bakım ünitesinde yapılan hastaların retrospektif analizi yapılarak mortalite ile ilişkili olabilecek parametrelerin belirlenmesi hedeflendi. GEREÇ VE YÖNTEM: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) dahiliye YBÜ' nde 2020-2021 yılları arasında yatışı olan 230 hastaya ait veriler retrospektif yöntemle araştırıldı. Veriler; hastane otomasyon sistemi, hasta epikrizleri, arşiv dosyaları, sağlık bakanlığı e-nabız bilgi sisteminden elde edildi. Yoğun bakımdan taburcu olan ve Ex olan hastaların yatış tanıları, yatış anında bakılan laboratuvar parametreleri, yatış anındaki prognostik skorlama sistemleri, eşlik eden komorbid hastalıkları, takiplerinde gelişen komplikasyonlar incelendi ve karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda 230 hastanın %37,3' ü (n=86) yoğun bakım ünitesinde vefat ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE ANALYSIS OF PATIENTS INSTALLED IN INTENSIVE CARE UNIT AND INVESTIGATION OF FACTORS AFFECTING MORTALITY INTRODUCTION AND AIM: In our study, it was aimed to determine the parameters that may be associated with mortality by making a retrospective analysis of the patients who were followed up and treated in the intensive care unit in the internal medicine clinic. MATERIALS AND METHODS: The data of 230 patients who were hospitalized in SAUEAH internal medicine ICU between 2020-2021 were investigated retrospectively. Data; hospital automation system, patient epicrisis, archive files, ministry of health e-pulse information system. Hospitalization diagnoses, laboratory parameters at the time of hospitalization, prognostic scoring systems at the time of hospitalization, comorbid diseases, and complications developed during the follow-up of patients who were discharged from the intensive care unit and died were compared. RESULTS: In our study, it was determined that 37.3% (n=86) of 230 patients died in the intensive care unit.