Meme kanseri hastalarında aksiller lenf nodu tutulumunun saptanmasında preoperatif ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyonunun ve hasta başı spesimen yeterliliğinin değerlendirmesinin önemi
The diagnostic value of preoperative fine needle aspiration (FNA) under ultrasound guidance in axillary lymph nodes and the importance of rapid on-site specimen adequacy evaluation in newly diagnosed breast cancer patients
  1. Tez No: 799806
  2. Yazar: DENİZ DİLAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada yeni meme kanseri tanısı almış hastalarda aksiller lenf nodlarında preoperatif ultrason eşliğinde ince iğne aspirayonunun (İİA) tanısal değerinin ve hasta başında spesimen yeterliliğinin hızlı değerlendirilmesinin öneminin gösterilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya 1 Ekim 2019 ile 1 Ekim 2022 tarihleri arasında aksiller lenf nodlarına 201 İİA uygulanan ve histopatolojik tanıları mevcut olan toplam 188 meme kanseri hastası dahil edildi. Olgular sitopatolojik tanısına göre yetersiz, malignite yönünden negatif, malignite yönünden kuşkulu ve malign olarak sınıflandırıldı. Histopatolojik tanılar sitopatolojik sonuçlar ile korele edildi. Yanlış negatif ve yanlış pozitif olguların lamları tekrar incelendi ve tanısal hata nedenleri analiz edildi. Olgulara uygulanan İİA girişim sayıları spesimen yeterliliği ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Toplam 201 İİA olgusunun 10'unun (%4.98) sitopatolojik tanısı yetersiz (non-diagnostik), 79'unun (%39.30) malignite yönünden negatif, 4'ünün (%1.99) malignite yönünden kuşkulu, 108'inin (%53.73) maligndi. Non-diagnostik olgular istatistiksel analize dahil edilmedi. Geri kalan 191 olguda, İİA'nın tanısal doğruluğu %86.39, duyarlılığı %.81.16, özgüllüğü % 100.00, pozitif prediktif değeri %100.00, negatif prediktif değeri % 67.09 bulundu. Yanlış pozitif olgu saptanmadı. Yanlış negatiflik oranı %13.61 saptandı. Yanlış negatif olguların lamları tekrar incelendiğinde, biri hariç tüm olgularda nedenin örnekleme hatası olduğu görüldü. İİA girişim sayısı 138 olguda (%68.66) 1, 53 olguda (%26.37) 2 ve 10 olguda (%4.98) 3 idi. İİA olgularının %67.16'sında, aspiratlar ilk iğne geçişinde yeterli hücresellikteydi. SONUÇLAR: Metastatik meme karsinomlu hastalarda, aksiller lenf nodlarına ultrason eşliğinde yapılan İİA doğruluğu, özgüllüğü ve duyarlılığı yüksek bir tanı metodudur. İİA'nın tanısal doğruluğu patoloğun hasta başında sitolojik spesimen yeterliliğinin hızlı değerlendirmesi ile artmaktadır. Yanlış negatif sonuçlardan kaçınmak için radyolojik olarak malignite kuşkusu olan lenf nodlarında hasta başı yeterlilik değerlendirmesi esnasında ilk girişimde tümör saptanmadığı taktirde İİA girişim sayısı artırılmalıdır. Hasta başında patoloğun bulunması ekstra girişim gerekliliğinin belirtilebilmesi, spesimenin yeterli preparasyonu ve doğru tanı için yardımcı olabilecek klinik ve radyolojik bilgilere ulaşmak için yararlıdır. Özellikle radyolojik olarak kuşkulu lenf nodu sayısı ≥3 olan hastalarda pozitif İİA sonucu hastaların güvenli bir şekilde neoadjuvan tedaviye ve/veya aksiller lenf nodu disseksiyonuna yönlendirilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: This study aimed to demonstrate the diagnostic value of preoperative fine needle aspiration (FNA) under ultrasound guidance in axillary lymph nodes and the importance of rapid on-site specimen adequacy evaluation (ROSE) in newly diagnosed breast cancer patients. MATERIALS AND METHOD: A total 188 breast cancer patients who underwent 201 FNA of axillary lymph nodes between 1 October 2019 and 1 October 2022 with available histopathological diagnoses were included in this study. The cases were classified as inadequate (non-diagnostic), negative for malignancy, suspicious for malignancy and malignant. Histopathological diagnoses were correlated with cytopathological results. The slides of false negative and false positive cases were re-examined and causes of diagnostic errors were analysed. The number of FNA interventions applied to the cases were compared with the adequacy of the specimens. RESULTS: Out of a total of 201 FNA cases, 10 (4.98%) had an inadequate cytopathological diagnosis (non-diagnostic), 79 (39.30%) were negative for malignancy, 4 (1.99%) were suspicious for malignancy, and 108 (53.73%) were malignant. Non-diagnostic cases were not included in the statistical analysis. In the remaining 191 cases, the diagnostic accuracy of FNA was 86.39%, sensitivity 81.16%, specificity 100.00%, positive predictive value 100.00%, negative predictive value 67.09%. No false positive cases were detected. The false negative rate was 13.61%. When the slides of the false negative cases were re-examined, it was seen that the reason was sampling error in all cases except one. Number of FNA attempts was 1 in 138 (68.66%), 2 in 53 (26.37%) and 3 in 10 (4.98%) patients. In 67.16% of FNA cases, aspirates had sufficient cellularity in the first needle pass. CONCLUSIONS: In patients with metastatic breast carcinoma, ultrasound guided FNA to axillary lymph nodes is a diagnostic method with high accuracy, specificity and sensitivity. The adequacy and diagnostic accuracy of this method increases as the pathologist performs ROSE. In order to avoid false negative results, if no tumor is detected in the first needle pass during ROSE in lymph nodes with radiological suspicion of malignancy, the number of needle passes should be increased. The presence of a pathologist at the bedside is useful for specifying the need for extra intervention, for obtaining clinical and radiological information that may be helpful for adequate cytologic preparation and accurate diagnosis. Especially in patients with radiologically ≥3 suspicious lymph nodes, a positive FNA result provides a safe referral to axillary neoadjuvant therapy and/or lymph node dissection. KEY WORDS: Axillary lymph node, fine needle aspiration, rapid on-site specimen adequacy evaluation, ROSE, breast cancer, metastasis, sentinel lymph node, axillary lymph node dissection