Erkek eroin bağımlılarında çocukluk ve erişkinlik dönemi dikkat eksikliğihiperaktivite bozukluğu belirtilerinin araştırılması ve klinik etkileri
Determination of the childhood and adult attention deficit hyperactivity disordersymptoms in male heroin dependent patients and clinical effects
- Tez No: 799813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk döneminde başlayan ve sıklıkla erişkin döneme uzanan, yaygın görülen, nörogelişimsel bir bozukluktur. Çeşitli çalışmalar, madde kullanım bozukluğu olanlarda yüksek DEHB sıklığı bildirmektedir. Bu çalışmada erkek eroin bağımlılarında, DEHB sıklığını ve klinik etkilerini belirlemeyi amaçladık. Ek olarak çalışmada agresyon, impulsivite, çocukluk çağı travmaları, anksiyete duyarlılığı, anksiyete ve depresyon gibi bağımlılık şiddetine etki edebilecek bazı klinik durumları inceledik. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2014-Mayıs 2014 tarihleri arasında, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alkol ve Madde Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi gören, ardışık 100 erkek eroin bağımlısı hasta çalışmaya alındı. Çalışma süresince, buprenorfin/nalokson stabilizasyon tedavi dönemi içersindeki gönüllü 100 katılımcıyla toplam üç görüşme yapıldı. Farklı zamanlarda yapılan bu üç görüşmede, katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği, Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11, Yetişkinlerde DEHB için Tanısal Görüşme Aracı-2.0, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Buss-Perry Agresyon Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 (ADI-3), Kısa Form-36 (KF-36), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ) ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ) uygulandı. Bulgular: Yetişkinlerde DEHB için Tanısal Görüşme aracı kullanılarak katılımcıların %14'ünde erişkin DEHB, %30'unda ise çocukluk çağı DEHB olduğu saptandı. Çocukluk çağı DEHB grubunda, istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha erken sigara başlangıç yaşı, daha yüksek oranlarda cezaevine girme ve daha yüksek oranlarda intihar niyeti olmaksızın kendini yaralama davranışı olduğu bulundu. Çocukluk çağı ve erişkin dönem DEHB grupları, istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek HDDÖ, HADÖ, ÇÇTÖ, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11 ve Buss-Perry Agresyon Ölçeği toplam puanlarına sahipti. Ayrıca çocukluk çağı ve erişkin dönem DEHB grupları, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği'nin iki alt boyutunda (yasal durum ve psikiyatrik durum) istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek, KF-36 alt boyutlarında ise genel olarak daha düşük puanlara sahip oldukları bulundu. Son olarak çalışmamızda yapılan stepwise çok değişkenli lineer regresyon analizi, agresyonun, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği altı alt boyutundan dördünü etkileyen (iş/destek durumu, yasal durum, madde kullanımı ve psikiyatrik durum) önemli bir klinik durum olduğunu ortaya çıkardı. Sonuç: Bu bulgular, eroin bağımlılarında yaygın DEHB birlikteliğini göstermekte ve DEHB tedavisinin önemini vurgulamaktadır. Diğer taraftan agresyon, bağımlılık şiddetinin birçok boyutunu etkileyen ve bu nedenle madde kullanım bozuklukları tedavi yönetiminde özellikle ele alınması gereken önemli bir klinik durumdu
Özet (Çeviri)
Objective: Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a common, neurodevelopmental disorder that begins in childhood and often persists into adulthood. Several studies indicate a highly prevalence of ADHD in subjects with substance use disorders (SUDs). In this study, we aimed to determine the prevalence and clinical effects of ADHD in male heroin dependent patients. Additionally we examined some clinical conditions that may affect to addiction severity, such as agression, impulsivity, childhood trauma, anxiety sensitivity, anxiety and depression. Material and Methods: A total of 100 consecutive male heroin dependent patients were included in the study who were treated at Alcohol and Drug Research, Treatment and Training Center (AMATEM) of the Konya Research and Training Hospital in Konya, between January 2014 and May 2014. We performed total of three interviews with volunteer participants who were stabilized on sublingual buprenorphine/naloxone combination, throughout the study. In these three interviews that conducted at the different times, a sociodemografic form, the Addiction Severtiy Index (ASI), the Wender-Utah Rating Scale (WURS), the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), the Barrat Impulsiveness Scale, Version 11 (BIS-11), the Diagnostic Interview for ADHD in Adults, second edition (DIVA 2.0), the Childhood Trauma Questionnare (CTQ), the Buss-Perry Agression Questionnare (BPAQ), the Anxiety Sensitivity Index-3 (ASI-3), the Medical Outcomes Study Short Form-36 (SF-36) Health Survey Questionnare, the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) and the Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS) were administered. Results: We have determined 14% of participants had adult ADHD and 30% of participants had childhood ADHD retrospectively, using the DIVA 2.0. Chilhood ADHD group had a statistically significant an earlier age of onset of smoking, higher rates of imprisonment and higher rates of non-suicidal self injury behaviour. Childhood and adult ADHD groups had a statistically significant higher total scores on CTQ, BIS-11, BPAQ, HARS and HDRS than non-ADHD groups. Also childhood and adult ADHD groups had a statistically significant higher scores in two ASI domains (legal status, psychiatric status) and overall lower scores were found in SF-36 domains. Finally stepwise multiple linear regression analysis revealed, the aggression is an important clinical condition that affecting four of the six ASI domain scores (employment/support status, legal status, drug use and psychiatric status). Conclusions: These findings indicate that ADHD is a common comorbidity in heroin dependent patients and emphasize the importance of ADHD management. On the other hand, the aggression is an important clinical condition that affecting several ASI domains. Therefore, the aggression must be addressed in SUDs management particularly.