Wideband distributed choke inductor for distributed power amplifiers
Dağınık güç yükselteçler için geniş bantlı dağınık şok indüktör
- Tez No: 799850
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dağınık güc yükselteçler için geniş bantlı, düşük kayıplı, yüksek akımlı bir şok indüktör tasarım metodu paylaşılmıştır. Şok indüktör, birden fazla düşük akımlı ve düşük parazitik kapasitanslara sahip indüktörlerin, paralel olarak dağınık biçimde yerleiimiyle oluşturulmuştur. Yüksek frekanslarda kazancı limitleyen parazitik sönt kapasitanslar, dağınık yükselteçteki transistörlerin drain termi nalleri arasında hali hazırda bulunmakta olan indüktörler ile etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca düzensiz dağınık güç yükselteçte bulunan transistörlerin kapı genişliklerini belirlemek için analitik bir prosedür sunulmuştur. Bu metodun işlevselliğini göstermek için birden fazla tasarım ̈orneği paylaşılmıştır. Eş değer DC direnci 0.32 Ω olan bir dağınık ̧sok indüktör kullanılarak, 2−18 GHz bandında tasarlanan düzensiz dağınık güç yükseltece ait ̈ölçüm sonuçları verilmiştir. Çip DC engelleme kapasitörleri ve kutuplama indüktörleri ile beraber tek bir entegre halindedir. 28 V kaynak voltajı ile CW modunda alınan ̈olçüm sonuçları tüm bantta 10 dB'den fazla kazanç, 6 W ile 12 W arasında güç ve %15 ile %28 arasındaeklenen güç verimliliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A method to design a wideband, low-loss, and high-current choke inductor suit- able for use in a distributed power amplifier (DPA) is presented. The choke inductor is composed of several parallelled low-current inductors with small par- asitics placed in a distributed manner. High-frequency gain-limiting parasitic shunt capacitors of these inductors are absorbed by the series inductors already present between the transistor drain terminals of the distributed amplifier. We also provide an analytical procedure to determine the widths of stage transistors of a non-uniform distributed power amplifier (NDPA). Several example designs are presented to demonstrate the use of our method. The measurement results of a 2–18 GHz NDPA designed using a distributed choke inductor with an equiva- lent DC resistance of 0.32 Ω are given. The MMIC has fully integrated with the on-chip DC blocking capacitors and bias inductors. The results of the CW mode measurement for the MMIC at 28 V supply voltage show greater than 10 dB of small signal gain, 6 W to 12 W output power, and 15% to 28% power-added efficiency in the bandwidth.