Investigation of the effects of progesterone receptor gene, alu insertion variation in brain tumor patients
Beyin tümörü hastalarında progesteron reseptör geni, alu yerleştirme varyasyonunun etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 799872
  2. Yazar: BAHTI RAIHANATOU KADIJATOU
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÖZLEM KURNAZ GÖMLEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Beyin Tümörü, yetişkinleri etkileyen, astrositlerden kaynaklanan en yaygın ve en ölümcül tümörler arasındadır. Şiddeti ve genel istatistiksel hayatta kalması nedeniyle, glial tümörleri tedavi etmek için yeni ve daha etkili yollar belirlemeye ihtiyaç vardır. Progesteron hormonu reseptörleri, glial tümörlerin ileri evreleri ile yüksek oranda ilişkilidir. Tümörün biyolojik agresifliği arttıkça, bu reseptörün ekspresyon seviyesi artar. Progesteronun beyin ödemi ve iltihabının eşlik ettiği beyin travmalarında olumlu etkileri olduğu iyi biliniyordu. Endometriyal, yumurtalık ve meme kanserleri dahil olmak üzere diğer malignitelerde doza bağımlı antiproliferatif ve proapoptotik etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu araştırma, Alu ekleme polimorfizmi ve progesteron reseptör geninin beyin tümörleri ile ilişkili olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. 83 beyin tümörü hastası (34 Kadın, 48 Erkek) ve 45 sağlıklı kontrolde (22 Kadın, 23 Erkek) Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile alu yerleştirme polimorfizmi yapıldı. Alu yerleştirme (T2) alelinin (T2T2\T1T2) erkek hastalarda yüksek dereceli tümörler için T2 taşıyıcı olmayan kadınlara (T1T1) göre daha yüksek gözlemlendiğini fark ettik (P = 0.076, OR: 2.84, CI %95; ( 0,88 – 9,147).Tümör derecesine göre, Alu yerleştirme pozitif vii aleli Dişi taşıyıcılar, taşıyıcı olmayan (T1T1) erkeklere göre daha düşük frekansa sahipti (P ​​= 0.061, OR: 0.31; CI %95: 0.109 – 1.069). Ki67 cut-off değerleri, Ki67
Özet (Çeviri)
Brain Tumor is among the most common and deadliest tumors arising from astrocytes, affecting adults. Because of its severity and its overall statistical survival, there is a need to identify new and more effective ways to treat glial tumors. Progesterone hormone receptors are highly correlated with advanced stages of glial tumors. As the tumor's biological aggressiveness increases, this receptor's expression level increases. It was well known that progesterone has positive effects on brain trauma accompanied by cerebral edema and inflammation. In other malignancies, including endometrial, ovarian, and breast cancers, it is known to have dose-dependent antiproliferative and proapoptotic actions. Therefore, this research aims to determine whether the Alu insertion polymorphism and progesterone receptor gene are associated with brain tumors. Alu insertion polymorphism was performed in 83 brain tumor patients (34 Female, 48 Male) and 45 healthy controls (22 Female, 23 Male) by the Polymerase chain reaction (PCR). We realized that the Alu insertion (T2) allele (T2T2\T1T2) was observed higher for high grade tumors in male patients than in the T2 non-carrier females (T1T1) (P = 0.076, OR: 2.84, CI 95%; (0.88 – 9.147). According to the grade of tumors, the Alu insertion positive vii allele Female carriers had low frequency than non-carrier (T1T1) males (P = 0.061, OR: 0.31; CI 95%: 0.109 – 1.069). Using Ki67 cut-off values, Ki67