Kronik total oklüde perifer arter hastalarında oklüzyonun proksimali ve distal kollateralleri arasındaki hemogram parametrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 799878
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Perifer arter hastalarında oklüde olan arterin proksimalinden alınan hemogram parametreleri ile tıkanıklığın geçildikten sonra kollaterallerle dolan distal kesiminden alınan hemogram parametreleri karşılaştırılacaktır. Total tıkalı olan arterin distali yeni oluşan kollateral damarlarla beslenmeye başlanmış olup bu kollateral damarların ince olduğu düşünülüp ve burdan geçen kanın morfolojisi ile içeriğinin daha farklı olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada distal kollateral ve proksimaldeki hemogram parametrelerini karşılaştırmak; kollaterallerle dolaşım sağlanıyor olmasına rağmen eritrosit sayısı, hemotokrit oranı, mcv oranı gibi bazı hemogram parametrelerini değerlendirip iki hemogram parametreleri arasında farlılık olup olmadığını saptamak ; anlamlı bir farklılık gözlemlenirse kollateral dolaşımı olsa bile kronik total oklüde olan perifer arterin açılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya perifer arter hastalığı olan ve perifer anjiyografi planlanan 106 hasta dahil edildi. 101 hastaya başarılı girişim yapıldı. Bu hastalardan işlem öncesi alınan kandaki hemogram parametreleri ile oklüde olan arterin işlem esnasında mikrokatater ile geçildikten sonra distal kısımından alınan kandaki hemogram parametleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Comparıson Of The Hemogram Parameters Between Proxımal And Dıstal Collaterals Of Occlusıon In Perıpheral Artery Patıents Wıth Chronıc Total Occlusıon INTRODUCTION AND AIM: In patients with peripheral artery disease, the circulation to the distal part of the lower extremity is provided by collateral vessels. These collateral vessels tend to be thin and tortuose which diminishes the passage of blood cells. Therefore in the distal part of the collateral circulation morphologic changes of blood cells might be expected due to mechanic stress. In this study, we aim to compare the hemogram parameters in blood samples taken from the distal and proximal collateral vascular segments seperately. MATERIALS AND METHODS: This study included 106 patients with peripheral arterial disease and who were scheduled for peripheral angiography. Of those, 101 pateints were successfully revascularized. The blood samples were taken proximal to collteral circulation and distal to the occluded segment after revascularization for each patient separately. Hemogram parameters were compared for each patient.