لفَاظاجلَزَاءَقَّاتهَا وَمشتيفالقرآنالكَرمي(دراسَةلغويَّةَتَليليَّة)
Kur'an-ı Kerim'de ceza lafızları ve türevleri - analitik dilbilimsel bir çalışma
- Tez No: 799896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, ceza kelimeri ve bu kökten türetilen 117'den fazla kelimeyi incelemeyi hedeflemektedir. Sarf, bina ve iştikâkı farklı olsa da cezaya delalet eden diğer kelimeler de araştırmanın konusuna dahildir. Araştırmada bu lafızlar, ses, sarf, nahiv ve delalet yönüyle lugavî analitik tahlillere tabi tutulmuştur. Araştırmada baştan sona kadar betimleyici analitik yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem Kur'ân'da kullanılan cezâ kavramlarını tespit, tahlil ve uygulamalı bir şekilde araştırmak için en uygun metottur. Araştırmada şu sonuçlara varılmıştır: Cezâ ve türevleri, Medenî surelere oranla Mekkî surelerde iki kat daha fazladır. Cezâ ve türevlerinin en çok kullanıldığı sure ise Enfâl suresidir. Cezâ kelimesini oluşturan harflerin tamamı (ج, ص ve أ (hurûf-ı mechûreden olup; içerisinde uzatma harfleri de bulunur. Cezâ kavramından türetilen fiiller bu kökten türetilen isim ve
Özet (Çeviri)
This dissertation, named by The words of al-Jazaa and their derivatives in the Holy Quran: analytical linguistic study, deals with the words of al-Jazaa found in the Book of God Almighty which amounted to 117 words, as well as the expressions indicating al-Jazaa in different conjugations, structures and derivations where the study dealt with these expressions in an analytical linguistic study. according to its four levels: (phonetic, morphological, grammatical, and semantic). The study followed the descriptive analytical approach, starting from the first levels of the study to its end, it is the appropriate method for limiting the words of al-Jazaa in the Qur'anic text, analyzing and studying them in practice. The most important results of this study that all the letters of al-Jazaa are from voiced sounds, including the