Sıvı gübre tankerinde kompozit malzeme kullanımı ve imalat yöntemlerinin optimizasyonu
Usage of composite materials in liquid fertilizer tankers and optimization of manufacturing methods
  1. Tez No: 799902
  2. Yazar: MERT GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAKMAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde tarım sektöründe yer alan sıvı gübre tankerlerinin kullanımı oldukça yaygındır. Sıvı gübre tankları tıpkı bir vagon gibi bir traktörün arkasında çekilir veya bir kamyona montaj edilir. Sıvı gübre tankerleri genellikle gübreyi tankın arkasından toprak yüzeyine boşaltmak için kullanılır. Başlıca kullanım nedenlerini sıralayacak olursak sıvı gübrenin tarla yüzeyine homojen bir şekilde dağıtılmasını sağlamak, tanker üzerinde bulunan pompa yardımı veya dışarıdan bir ekipman yardımı ile sıvı gübrenin aktarımı ve yer değiştirilmesi gibi işlemlerin yapılmasını sağlamaktır. Yapacak olacağım bu tez çalışmasında günümüzde imal edilen gübre tankerlerinde imalat kolaylığı, maliyet avantajı, dayanım, uzun ömürlülük gibi konuları ele alarak imalat şekli açısından hangi malzemeden imal edilmesi, kullanılacak olan malzeme ebatlarının uygunluğu, imalat kolaylığı sağlayacak malzeme seçimi , seçilen malzemenin korozyona karşı dayanımı, hangi malzemenin tanker ağırlığını azaltacak yönde bize avantajı olacağını hangi malzemeden imal edilirse maliyette ne tür değişikler meydana geleceğini araştırarak bu karşılaştırmaları yaptıktan sonra en optimize ettiğim tankerin 3d çizimini gerçekleştirip imal edilebilir hale getirilmesini amaçlıyorum. Bunun ile beraber cam elyaf takviyeli kompozit malzemenin sıvı gübre tanker imalatındaki avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde ele almayı amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
Today, the use of liquid fertilizer tankers in the agricultural sector is quite common. Slurry tanks are towed behind a tractor or mounted on a truck, just like a wagon. Liquid manure tankers are generally used to dump the manure from the back of the tank onto the soil surface. If we list the main reasons of use, it is to ensure that the liquid manure is distributed homogeneously on the field surface, to ensure that the liquid manure is transferred and replaced with the help of a pump on the tanker or an external equipment. In this thesis that I will do, I will address issues such as ease of manufacturing, cost advantage, strength and longevity in the fertilizer tankers manufactured today, which material should be manufactured in terms of manufacturing style, the suitability of the material size to be used, the material selection that will provide ease of manufacture, the resistance of the selected material against corrosion, After making these comparisons by investigating which material will have an advantage for us in the direction of reducing the weight of the tanker, what kind of changes will occur in the cost if it is made of which material, the 3d drawing of the tank I optimized the most I aim to realize it and make it manufacturable. In addition, I aim to discuss in detail the advantages and disadvantages of glass fiber reinforced composite material in liquid manure tanker manufacturing.