Farklı kurutma sistemlerinin nevşehir kaymağının mikrobiyolojik ve fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effect of different drying systems on microbiological and physico-chemical properties of nevşehir cream
  1. Tez No: 799903
  2. Yazar: SELCAN NUR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AKARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kaymaklı kuru kaymağı, geleneksel kaymağın gölgede kalburun üzerinde kurutulması ile üretilen bir süt ürünüdür. Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle kurutulan Kaymaklı kuru kaymağının, farklı kurutma sistemleri uygulanarak renk değişimini en az düzeyde tutma, kurutma süresini, oksidasyon oluşumunu ve kalite kaybını azaltmak ve ürünün kalite değerinin daha da yükseltilmesi amaçlanmıştır. Kaymaklı kaymağı, vakum etüv kurutma sisteminde 14 saatte, laboratuvar ortam sıcaklığında kurutmada 16 saatte, modifiye etüvde kurutma sisteminde 22 saatte ve etüv kurutma sisteminde 27 saatte, 27±3oC sıcaklıkta kurutulmuşlardır. Örneklerin kurutma süresince her saat fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Kurutma süresi boyunca L* değeri ile a* değerinde azalma gözlenmesine karşın, b* değerinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kaymakli dry cream is a dairy product produced by drying traditional cream on a sieve in the shade. In this study, it is aimed to keep the color change to a minimum, to reduce the drying time, oxidation formation and quality loss, and to increase the quality value of the product, by applying different drying systems to Kaymaklı dry cream dried by traditional methods. Kaymaklı cream was dried in 75 ± 5 hours, in vacuum oven drying system in 14 hours, in room temperature drying in 16 hours, in modified oven drying system in 22 hours, in 30 °C oven drying system in 27 hours, at 27±3 °C. Physico-chemical and microbiological analyzes of the samples were made every hour during drying. Although a decrease was observed in the L* value and a* value during the drying period, an increase in the b* value was observed.