Necib Mahfuz ve modern Arap edebiyatında romanın gelişmesindeki rolü
Necip Mahfuz and its role in the development of the novel in modern Arab literature
- Tez No: 799933
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Necib Mahfuz 20.yy. Arap edebiyatında roman ve hikayeye şiirle eş tutulacak derecede değer katmasıyla bilinen bir yazardır. Mahfuz, yalnızca Mısır'da değil Arap dünyasında da tanınmış bir yazardır. Gerek muhteva gerekse teknik açıdan başarılı olan yazar, 1988'de Nobel Edebiyat Ödülüne lâyık görülür.86 İngiliz, Fransız, Rus yazarların büyüklerinden etkilenerek yazılarını yazan Necib Mahfuz'un eserleri farklı dillere çevrilir. Birçok eseriyle Arap edebiyatına modern bir çehre kazandıran yazar, 2006'da Kahire'de vefat eder.Necib Mahfuz'dan önce Arap edebiyatındaki yazılan yazıların edebî anlamda tam bir hikâye ve roman özelliği yansıttığı söylenemez. Bununla birlikte onun yazın hayatına etki eden ilk edebî nüvelerin değeri yadsınamaz. Mahfuz, yalnızca yabancı yazarları araştırmakla kalmamış Arap dünyasının önde gelen yazarlarından da etkilenmiş ve onlardan istifade etmiştir. Sosyalist görüşleriyle Necib Mahfuz'u etkileyen ilk edebî simalardan biri Selâme Musa'dır (ö.1958). O, Mahfuz'un millî duyguları kazanmasında etkili olan ve Mahfuz'a çeşitli öğretilerde bulunan bir yazardır.“Mısru'l-kadîma”adlı eseri İngilizceden Arapçaya tercüme etmesini isteyerek Mahfuz'u yazarlıkla tanıştıran da yine Selâme Musa'dır. O, Mahfuz'u toplumsal problemlere eğilmeye ve bilime öncelik vermeye teşvik eder.
Özet (Çeviri)
Necib Mahfuz 20th century. He is a writer known in Arabic literature for adding value to the novel and story at a level equivalent to poetry. Mahfuz is a well-known writer not only in Egypt, but also in the Arab world. The author, who is successful in terms of content and technique, is deemed worthy of the Nobel Prize in Literature in 1988.86 The works of Necib Mahfuz, who wrote his articles by being influenced by the great of British, French, Russian writers, are translated into different languages. The author, who brought Arab literature to a modern appearance with many of his works, passed away in Cairo in 2006. It cannot be said that the writings written in Arabic literature before Necib Mahfuz reflect a full story and novel feature in literary sense. However, the value of the first literary cores that influenced her life in summer cannot be denied. Not only did the Mahfuz search for foreign writers, he was also influenced by and benefited from the leading writers of the Arab world. One of the first literary figures that influenced Necib Mahfuz with his socialist views was Selâme Musa (d.1988). He is a writer who has influenced Mahfuz to gain national feelings and teaches Mahfuz in a variety of ways. It is also Salam Musa, who introduced Mahfuz with writing by asking him to translate the book“Misru'l-kadim”from English into Arabic. He encourages Mahfuz to address social problems and prioritize science