Philadelphia kromozomunun sitogenetik ve moleküler analizlerle belirlenmesi
Determination of philadelphia chromosome by cytogenetics and molecular analyses
  1. Tez No: 79994
  2. Yazar: MUSAFFE TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Philadelphia (Ph1) kromozomunun varlığı kronik miyeloid lösemide (KML), akut miyeloid lösemide (AML) ve akut lenfoblastik lösemide(ALL) teşhis ve tedavi açısından önemlidir. Çalışmamızda 56 olguda (38 KML, 11 AML ve 7 ALL'li) kan ve kemik iliği yaymalarında iki-renkli floresans in situ hibridizasyon (FISH) analizi ile 9;22 translokasyonun molekûler düzeyde karşılığı olan bcr-abl füzyonunun tayini; sitogenetik analizi ile Ph' kromozomu ve/veya diğer sayısal/yapısal kromozom düzensizliklerinin saptanması; Ph' kromozomunun tayininde FISH ve sitogenetik analizlerin duyarlılığı ile özgüllüğünü ve bu iki yöntem arasındaki korelasyonun belirlenmesi ve 15 sağlıklı bireyde FISH analizi yapılarak bcr-abl füzyonu için cut-off değerinin bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca sitogenetik analizle Ph' kromozomu %100 pozitif olduğu saptanan KML'li 15 olgunun kan ve kemik iliği yaymalarında kombine Giemsa/FISH tekniği ile bcr-abl füzyonunun hücrelere göre dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kromozom analizi ile KML'li olguların %92.1 inde, AML'li olguların %9.09 unda Ph' kromozomu belirlenirken, FISH analizi ile KML'li olguların %97.4 ünde, AML'li olguların %9.09 unda belirlenmiştir. ALL'li olgularda hem sitogenetik, hem de FISH analizi ile Ph' kromozomu belirlenememiştir. Ph' kromozomunun belirlenmesinde FISH yönteminin %100 hassas ve %90 özgül iken konvensiyonel sitogenetik yöntemin %95 hassasiyette ve %100 özgüllükte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The presence of Philadelphia (PIV) chromosome has important diagnostic and prognostic implications in chronic myeloid leukemia (CML), acute lymphoblastic leukemia (ALL) and acute myeloid leukemia (AML). In the present study, we carried out dual-color fluorescence in situ hybridization (FISH) analysis of bcr-abl fusion which is the molecular counterpart of 9;22 translocation, in blood and bone marrow smears of 56 patients (38 with CML, 1 1 with AML and 7 with ALL) moreover the Ph' chromosome and/or other numerical/structural chromosome aberrations were revealed by the standart cytogenetics techniques; the determination of sensitivity and spesificity of FISH and cytogenetic analysis for detection of Ph' chromosome, correlation with each other were aimed. Also we aimed at determining the cut-off level for bcr-abl fusion of 15 healthy individuals by FISH analysis. Besides, we aimed the rate of bcr-abl fusions in respect to each type of cells was also determined with the combined Giemsa/FISH technique in interphase cells in blood and bone marrow smears tekin from 15 patients with CML and Ph' chromosome (100%) found by cytogenetic analysis. Ph' chromosome was detected in 92.1% of all CML patients and 9.09% all AML patients by conventional cytogenetics, while the 97.4% in CML and 9.09% in AML patients by FISH analysis. However, neither standart cytogenetis nor FISH analysis were detected in ALL patients. FISH analysis demonstrated 100% sensitivity and 90% specificity, chromosome analysis was 95% sensitivity and 100% specificity for the detection of Ph' traslocation in these patients.