Fısıltı diplomasisi: ASMR dünyasında uluslararası bir dil olarak Türkçe imajı
Whisper diplomacy: The image if Turkish as an international language in the world of ASMR
- Tez No: 799963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Otonom Duyusal Meridyen Tepkiler (ASMR) içerikli Youtube videoları, izleyenlerini/ kullanıcılarını tetikleyerek onların vücutlarında karıncalanma, sıcaklık, gıdıklanma, sakinleştirme gibi duyusal fenomenler oluşturarak beyinsel rahatlama sağlamaktadır. Bu tetiklemeler oluşturacak çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Fısıltılı konuşma, tahta, çelik vb. malzemelerden çıkartılan sesler, tırnakların sert bir yüzeyde tıklatılması, yavaş ve sessizce hareket edilmesi, gülüşmeler, fırça sesleri ya da mikrofona vurma gibi seslerin kullanılması olarak sıralanabilir. Asmr (Autonomous Sensory Meridian Response) videolarının gördüğü yoğun ilgi doğrultusunda dikkatleri üzerine çekmektedir. Yabancı içerik üreticilerinin Asmr videolarını oluştururken Türkçe konseptli, Türkçe öğreten ve Türkçe kelimeleri kullanarak içerik ürettiği videolar görülmektedir. Türkçe kelimelere, Türkçe konuşmalara, ses, tını, fısıltılara yer vermelerindeki temel sebep Türkçenin fonetik yapısının Asmr konseptine uygunluğudur. Çünkü Asmr konseptini tamamlayan ve onun gerektirdiği yumuşak sesleri, naif tınıları sağlamaktadır. Çalışma bağlamında Asmr ye Türkçe dilinin uygunluğu yabancı kamuların/ kullanıcıların dikkatini çektiğini, bilinirliğine katkıda bulunduğu, sempati duydukları varsayılarak Türkçenin imajını nasıl etkilediği saptanmak istenmiştir. Kamuoyu diplomasisi kavramı kalplerin kazanılma sanatı olarak tanımlanabilir. Bu çalışma özelinde temel alınan Youtube Asmr videolarında kamuoyu diplomasisi politikasıyla yabancı kamular Türkçeden haberdar olmakta ve uluslararası çerçevede Türkçenin imajı gelişmektedir. Devletler, diplomatlar kendilerini diğer devletlere kabul ettirmek onların ilgi ve beğenisi kazanmak için dijital ortamlardan sosyal medyadan yararlanmaktadır. Böylece geleneksel kamuoyu diplomasisi yerine dijital kamuoyu diplomasisi benimsenmektedir. Yabancı kamuların Türkçeye karşı hissettikleri duyguları, belirttikleri ifadeleri ve videoların izlenme sayılarından yola çıkarak yönlenme biçimleri ele alındığında Türkçeye karşı olumlu yönde izlenimleri olduğu bilinmektedir. Kamuların zihnindeki Türkçe imajının güçlenmesini, onların birbirini tanıyıp daha yakın ilişki kurmalarında Asmr videoları önemli bir rol oynamaktadır. Böylelikle kamular arasında Türkçeye olan ilgi, çekicilik oranı, öğrenme, merak ve isteklerinin Youtube Asmr videolarındaki yorumlarda arttığı görülmüştür. Bu platformdaki olumlu yorumlar yabancı kamuların Türkçe diline yakın hissetmeleri, Türkçeyi sevmeleri ve Asmr konseptinin gereği sakinleştiriciliği, yumuşak tınıları, sesleri sağlaması ve onlarda ortak duyguları çağrıştırması büyük rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Youtube videos with Autonomous Sensory Meridian Responses (ASMR) trigger the viewers/users and provide cerebral relaxation by creating sensory phenomena such as tingling, warmth, tickling, calming in their bodies. Whispered speech, wood, steel, etc. The sounds made from the materials can be listed as clicking the nails on a hard surface, moving slowly and silently, laughing, brush sounds or using sounds such as hitting the microphone. Asmr (Autonomous Sensory Meridian Response) attracts attention in line with the intense interest in its videos. While creating Asmr videos of foreign content producers, videos with Turkish concepts, teaching Turkish and producing content using Turkish words are seen. The main reason why they include Turkish words, Turkish conversations, sounds, tones and whispers is the compatibility of the phonetic structure of Turkish with the Asmr concept. Because it provides the soft sounds and naive tones that complete the Asmr concept and require it. In the context of the study, it is aimed to determine how the Turkish language affects the image of Turkish language, assuming that the suitability of the Turkish language for Asmr attracts the attention of foreign publics / users, contributes to its awareness, and sympathizes. The concept of public diplomacy can be defined as the art of winning hearts. In Youtube Asmr videos, which are based on this study, foreign publics are aware of Turkish and the image of Turkish is developing in the international framework with the policy of public diplomacy. States, diplomats make use of digital media and social media in order to make themselves accepted by other states and to gain their attention and admiration. Thus, digital public diplomacy is adopted instead of traditional public diplomacy. It is known that foreign publics have positive impressions of Turkish when their feelings towards Turkish, their expressions and the way they are directed based on the number of views of the videos. Asmr videos play an important role in strengthening the image of Turkish in the minds of the public and helping them get to know each other and establish a closer relationship. Thus, it has been observed that the interest, attractiveness, learning, curiosity and desire for Turkish among the public have increased in the comments on Youtube Asmr videos. Positive comments on this platform play a major role in foreign publics feeling close to Turkish language, liking Turkish language and providing calming, soft tones and voices as a requirement of the Asmr concept and evoking common feelings in them.