Preeklamptik gebelerdeki maternal serum aquaporin 9 seviyesinin sağlıklı gebeler ile karşılaştırılarak perinatal sonuçlara etkilerinin prospektif olarak araştırılması
- Tez No: 799981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ KENDER ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı aquaporin 9 biyobelirtecinin preeklampsi patofizyolojisindeki yerini araştırmak ve preeklampsi tanısı almış gebelerde tanı anındaki serum aquaporin-9 (AQP-9) seviyesinin hastalığın ve dolayısıyla gebeliğin seyrini etkileyip etkilemediği, etkiliyorsa gebelik sonuçlarını öngörmedeki yerini değerlendirmek ve bu alanda literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka kontrol çalışması, 1 Mayıs 2022- 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas EAH'de yapıldı. Çalışma kriterlerini karşılayan tüm gebelerden preeklampsi tanısı koyulduktan sonra ayrıntılı anamnez alındı. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Grup 1: 20-34 hafta arası Preeklampsi tanısı olmayan sağlıklı gebeler (kontrol grubu) (n:30), grup 2: 20-34 hafta arası hafif/orta preeklamptik gebeler (çalışma grubu) (n:30), grup 3 ise 20-34 hafta arası ağır preeklamptik gebelerden(çalışma grubu)(n:30) oluşmaktaydı. Hasta grubu kliniğe yatış sırasında alınan kandan rutin tetkiklerine (tam kan, biyokimya, idrar tetkikleri) ek olarak serum AQP-9 seviyesi çalıştırıldı. Sağlıklı gebeliklerden oluşan kontrol grubundan ise 20-34 haftalar arasında gebelik takibi sırasında alınan kandan rutin tetkiklerine (tam kan, biyokimya, idrar tetkikleri) ek olarak serum AQP-9 seviyesi çalıştırıldı. Sonrasında gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Preeklampsi ve kontrol grubu kıyaslandığında yaş, gravida parite bakımından istatistiksel fark saptanmazken, VKİ, sistolik KB, diyastolik KB Preeklampsi grubunda anlamlı olarak daha yüksekti. Serum AQP-9 seviyesi preeklampsi tanılı gebelerde daha yüksekti. Hafif Preeklampsi ve ağır Preeklampsi grupları arasında AQP-9 açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role of aquaporin 9 (AQP-9) in the pathophysiology of preeclampsia, to evaluate whether the serum AQP-9 level at the time of diagnosis affects the course of the disease and the outcome of pregnancy. Materials and Methods: This prospective case-control study was conducted at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in 2022-2023. Detailed medical histories were obtained from all pregnant women who met the study criteria after a diagnosis of preeclampsia was established. The patients were divided into three groups: Group 1 included healthy pregnant women without a diagnosis of preeclampsia between 20 and 34 weeks of gestation (control group, n=30), Group 2 included women with mild/moderate preeclampsia between 20 and 34 weeks of gestation (study group, n=30), and Group 3 consisted of women with severe preeclampsia between 20 and 34 weeks of gestation (study group, n=30). Blood samples were collected from the patient and control groups at the time of hospital admission or in outpatient clinic, during the follow-up visits between 20 and 34 weeks of gestation. Results: When comparing the preeclampsia and control groups, no statistically significant differences were found in terms of age and gravidity parity, but body mass index. The serum AQP-9 level was higher in pregnant women diagnosed with preeclampsia. There was no significant difference in AQP-9 levels between the mild and severe preeclampsia groups.