Blood glucose microwave sensor based optically control detection
- Tez No: 799996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Noninvaziv kan şekeri biyolojik algılaması için bir mikrodalga rezonatör tasarımının geliştirilmesi bu tezin odak noktasıdır. Önerilen sensör, karakteristik empedansı 50 olan basılı bir iletim hattı üzerine inşa edilmiştir. Difüzyon hatları, çok ince bir zarafet kaotik kıvrımlı çizgi tarafından geçilmiştir. Yapı, ışığa tepki olarak direnci değişen bir dirençle (LDR) birbirine bağlanan iki simetrik parçaya bölünmüştür. İncelenmekte olan numune boyunca alan saçılmasını artırmak için, kıvrımlı hat konfigürasyonuna paralel olarak bir interdigital kapasitör sokulur. Önerilen sensörün çok sayıda frekans rezonansı sunduğu keşfedildi. Yazarlar, algılamanın dalgalanan kan şekeri seviyelerinde etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için 3,46 GHz'de frekans rezonansı kullandılar. Kan şekeri seviyesinin değiştirilmesinin, önerilen sensörün S11 büyüklüğü cinsinden ölçülen iletim kaybı spektrumları üzerindeki etkilerini anlamak için, önerilen sensör geliştirilmiş ve uluslararası/Uygulamalı ve Teorik/Araştırma'da 100 hasta ile deneysel olarak test edilmiştir. -Merkez (IATRC). Önerilen sensörün performansı, devre modeli teorisi kullanılarak değerlendirilir ve geliştirilir. Son olarak, ticari yazılım programı Computer/Simulation/Technology of Micro/Wave/Studio'daki sonlu integral yaklaşım algoritması, tasarım performansını (CSTMWS) sayısal olarak doğrulamak için kullanılır. Sonunda cesaret verici deneysel ve teorik keşifler yapılır.
Özet (Çeviri)
The development of a microwave resonator design for noninvasive blood glucose biological sensing is the focus of this thesis. The proposed sensor is built upon a printed transmission line with a characteristic impedance of 50. The diffusion-lines have been overtaken by a sweep penny elegance chaotic' meander line. The construction is divided into two symmetric pieces, which are joined to one another by a resistor that changes in resistance in response to light (LDR). In order to increase the field fringing through the sample being examined, an interdigital capacitor is inserted in parallel with the meander line configuration. It is discovered that the proposed sensor offers numerous frequency resonances. The authors used frequency resonance at 3.46GHz to ensure that the detection would work effectively with fluctuating blood glucose levels. In order to comprehend the effects of altering the blood glucose level on the transmission loss spectra of the proposed sensor, which are measured in terms of S11 magnitude, the proposed sensor is developed and experimentally tested with 100 patients at the international/Applied &Theoretical/Research-Center (IATRC). The performance of the suggested sensor is evaluated and enhanced using circuit model theory. Lastly, the finite integral approach algorithm in the commercial software program Computer/Simulation/Technology of Micro/Wave/Studio is used to numerically validate the design performance (CSTMWS). In the end, encouraging experimental and theoretical discoveries are made.