Diferensiyel denklemlerin conformable diferensiyel dönüşüm çözümleri
Confornmable differential transformation solutions of differential equations
- Tez No: 799999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, kesirli mertebeden türevli diferensiyel denklemlerin uyumlu anlamda diferensiyel dönüşüm metodu ile çözümleri ele alınmıştır. İlk olarak uyumlu anlamdaki kesirli türev tanımı ve özellikleri verilerek, kullanılacak metot için gerekli temel tanımlar ve teoremler verildi. Daha sonra uyumlu anlamda diferensiyel dönüşüm metodu verilip, ardından metod farklı kesirli mertebeden türevli diferensiyel denklemlere uygulandı. Kullanılan metodun uygulanabilirliği, güvenirliği ve etkinliğinin anlaşılması için sonuçlar literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırıldı ve grafiklerle görselleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solutions of fractional order differential equations with the differential transformation method in the conformable sense are discussed. First of all, the definition of conformable fractional derivative and properties of conformable fractional derivative are given, and the basic definitions and theorems for the method to be used are given. Then, the conformable differential transformation method is given and then the method is applied to different differential equations with fractional order derivatives. In order to understand the applicability, reliability and effectiveness of the used method, the results were compared with the results in the literature and visualized with graphics.