Central bank digital currency and its impacts on Türkiye's economic security
Merkez bankası dijital parası ve Türkiye'nin ekonomi güvenliğine etkileri
- Tez No: 800009
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SENCER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, güvenlik kavramının bir parçası olan ve her geçen gün önemi artan ekonomi güvenliği kavramını ve son dönemlerde merkez bankaları tarafından üzerinde çalışılan merkez bankası dijital para kavramını tartışmaktadır. İlk olarak bu tezde, güvenlik kavramı, bu kavrama özgü tartışmalar ve teorik yaklaşımlar ekonomi güvenliği kavramının daha etkin tartışılması için incelenmektedir. Bu bağlamda, ekonomi güvenliği kavramına özgü metodolojik yaklaşım bu tezde sunulmuştur. Güvenlik kavramına dair referans nesnesi, korunacak değer, tehdit, risk ve güvenliğin nasıl sağlanacağı gibi noktalar belirgin olarak incelenmemesi durumda kavram anlam belirsizliği içermektedir. Bu bağlamda, ekonomi güvenliği kavramının özelinde anlam belirsizliğinin engellenmesi için, ekonomi güvenliğinin kavramsal incelenmesi ile birlikte referans nesnesi, korunacak değerler, ekonomik tehditler, riskler, kırılganlıklar ve ekonomi güvenliği nasıl sağlanacağına dair belirgin konular bu tezde tartışılmıştır. Bu tartışmalarda sadece ekonomik göstergeler üzerinde ekonomi güvenliği tartışması yapıldığı için bu tez saf bir ekonomi güvenliği tezidir. Sonrasında, çalışmanın bir diğer önemli kavramı merkez bankası dijital parası olması sebebi ile parasal güç kavramı incelenmiştir. Bu kapsamda, güç kavramı hakkında genel analiz tezde sunulmuş olup parasal güç kavramının etkin analizi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, uluslararası finansal sistem parasal güç alanı olarak, ekonomik ve finansal devlet aracı ve ödemeler dengesi düzeltmeye yönelik yaklaşımlar parasal gücün kapsamı olarak ve parasal gücün kaynakları tezde incelenmiştir. Son olarak ise merkez bankası dijital parası kavramsal ve tasarım özellikleri ile incelenmiş olup merkez bankası dijital paranın para politikası üzerine etkileri çeşitli varsayımlar kapsamında tartışılmıştır. Ayrıca, merkez bankası dijital yatırım parası Türkiye özelin ekonomi güvenliği kapsamında geliştirilen bir merkez bankası dijital parası olup kapsamı Türkiye'nin ekonomi güvenliği çerçevesinde merkez bankası dijital yatırım parası detaylı bir şekilde tezde sunulmuştur. Sonuç bölümde ise, Türkiye'nin ekonomi güvenliği ve parasal güç analizine hangi dizayn merkez bankası dijital para modelinin uygun olduğu tartışılmış olup merkez bankası dijital yatırım parasının teorik olarak daha uygun olduğu gerekçeleri ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the concept of economic security, which is part of concept of security and whose relevance has exponentially grown, and the concept of central bank digital currency, which has lately been investigated by central banks. First of all, in the thesis, the concept of security, its specific discussions and theoretical approaches are examined in order to discuss the concept of economic security more effectively. In this context, the methodological approach specific to the concept of economic security is presented in this thesis. The concept contains ambiguity if the points such as the reference object, the value to be protected, the threat, the risk and how the security could be provided are not clearly examined regarding the concept of security. Within the scope of preventing the ambiguity of the concept of economic security, together with the conceptual examination of economic security, the subjects of reference object, values to be protected, economic threats, risks, vulnerabilities and how to provide economic security are discussed in this thesis. This thesis is purely an economic security thesis, as economic security is conceptualized only on economic indicators in these discussions. Afterwards, the concept of monetary power is examined, since another important concept of the study is the central bank digital currency as being money. In this context, a general analysis of the concept of power is presented in the thesis and an effective analysis of the concept of monetary power is aimed. In this direction, the international financial system as domain of monetary power, economic and financial statecraft and approaches to balance of payments adjustment as the scope of monetary power and the sources of monetary power are examined in the thesis. Finally, the central bank digital money is examined with its conceptual and design features and the effects of central bank digital currency on monetary policy are discussed within the scope of various assumptions. In addition, the central bank digital investment currency is a central bank digital currency developed within the scope of economic security of Türkiye, and the scope of the central bank digital investment currency within the framework of Türkiye's economic security is presented in detail in the thesis. In the conclusion part, it is discussed which central bank digital currency model is suitable according to Türkiye's economic security and monetary power analysis, and it is presented with reasons that the central bank digital investment currency is theoretically more suitable.