Dijital çağ yönetişiminin kamu güvenliği üzerindeki yansımaları
Reflections of digital era governance on public safety
- Tez No: 800042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İRDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşen dünya içerisinde dijital çağ yönetişimi yaklaşımı, ulusal ve uluslararası tüm aktörleri etkileyen bir anlayış olmasının yanında sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve devletin birlikte katılım gösterdiği kamu düzeni için politika yapım sürecinin ortaklaşa kararlaştırıldığı ortak ağ platformu olarak nitelenebilir. Bu bağlamda dijitalleşmenin getirdiği teknolojik yenilikler kamu güvenliğinin sağlanması hususunda önemli role sahip olabilmektedir. Çalışmada“Son yıllarda kamu yönetimi disiplinini derinden etkileyen dijital çağ yönetişimi yaklaşımının kamu güvenliği üzerindeki etkileri neler olmuştur?”araştırma sorusuna odaklanılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, konuyla ilgili literatür taraması ve içerik analizi oluşturulmuştur. Dijitalleşmenin getirmiş olduğu teknolojik yeniliklerin kamu düzeninde yarattığı etkiler kamu güvenliği ekseninde analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Dijitalleşmenin sürekli gelişmekte olan bir olgu olmasından dolayı kamu güvenliğinin sağlanmasında yeni teknolojilere ayak uydurulmasının gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, literatüre katkı sunma ve daha ileride yapılabilecek çalışmalar açısından yol gösterici bir çalışma ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the globalizing world, the digital age governance approach can be described as an understanding that affects all national and international actors. It can also be described as a common network platform where the policy making process for the public order, in which non-governmental organizations, citizens and the state participate altogether, is decided jointly. In this context, technological innovations brought by digitalization can have a substantial role in maintaining public safety. In this study, the research question I focus is“What have been the effects of the digital age governance approach on public safety?”. In this work, qualitative research methods were followed, literature review and content analysis were created regarding subject. The effects of technological innovations that come with digitalization on public order have been analyzed and interpreted in the context of public safety. Given the fact that digitalization is a constantly developing phenomenon, the necessity of keeping up with new technologies in maintaining public safety intended to be explained. Moreover, it is aimed that this study will contribute to the literature and be a guide for future studies.