Akut solunum yetmezliğinde ketaminin noninvaziv ventilasyon uyumu üzerine etkinliği
Effectiveness of ketamine on noninvasive ventilation compliance in acute respiratory failure
  1. Tez No: 800043
  2. Yazar: ÇAĞATAY NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Acil servise akut solunum yetmezliği ile gelen hastalardaki ajitasyon sebebi noninvaziv mekanik ventilasyon ile uyumsuz olan grupta ketamin uygulamasının entübasyonla ile sonlanımını araştırmak. Yöntem: Bu retrospektif çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran akut solunum yetmezliği hastalarında Richmond ajitasyon sedasyon skalasına göre 2 veya daha fazla bulunmuş hastalarda noninvaziv uyumu için ketamin uygulanmış olanlar dahil edilmiştir. Ketamin uygulamasının bu hasta grubunda sedasyon ile NIMV uyumunu ve entübasyonla sonlanımı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, geldiği klinik durumlar, bilinen kronik hastalıkları, maske oksijen altındaki oksijen satürasyonları, dakika solunum sayılarının entübasyonla sonlanımı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada akut solunum yetmezliği ile gelen ajitasyon sebebi ile NIMV tolere edemeyen 35'i (%43.2) erkek, 46'sı (%56.8) kadın olan 81 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 46'sı (%56.8) ketamine rağmen NIMV tolere edemeyip entübe olurken, 35'i (%43.2) NIMV tolere edip entübe olmamıştır. Hastaların geldiği klinik durum ve kronik rahatsızlıklarının entübasyonla sonlanımları açısından bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmaya dahil edilen 81 hastadan 8'inde (%9.8) ketaminin advers etkileri tespit edilmiştir. Hastaların maske altında oksijen satürasyonları entübasyonla sonuçlanan hasta grubunda 78,4±10,97 iken entübasyonla sonuçlanmayan hasta grubunda 88,46±5,55 bulunmuş olup daha desatüre gelen hastaların entübasyonla sonuçlandığı istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,0001). Ancak hastaların gelişindeki solunum sayılarının entübasyonla sonlanım açısından anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır (p=0,754). Hastaların ajitasyon seviyelerini gösteren RASS skalası değerlendirildiğinde, entübasyonla sonuçlanmayan grubun 2,17±0,68, entübasyonla sonuçlanan grubun ise 2,66±0,73 olarak bulunmuş ve NIV Entübasyon (+) olan grupta istatiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,003). Sonuç: Akut solunum yetmezliği ile gelen hastalarda ajitasyon NIMV uyumunu bozan ancak uygun sedatif ajanla bu hasta grubunun NIMV uyum sağlaması ile önemli bir kısmının invaziv mekanik ventilasyondan kaçınılabildiği gösterilmiştir. Ketaminin bu konuda bilinen etkileri göz önüne alındığında uygun bir ajan olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the outcome of ketamine administration with intubation in the group whose agitation is incompatible with noninvasive mechanical ventilation in patients who come to the emergency department with acute respiratory failure. Methods: In this retrospective study, patients with acute respiratory failure who applied to the Istanbul Medeniyet University Emergency Medicine Clinic with a score of 2 or more on the Richmond agitation sedation scale were included in those who were administered ketamine for noninvasive compliance. The relationship between sedation and NIMV compliance and the outcome with intubation was evaluated in this patient group of ketamine administration. The relationship between the patients' gender, age, clinical conditions, known chronic diseases, oxygen saturation under mask oxygen, and the outcome of respiratory rates per minute with intubation were investigated. Results: In this study, 81 patients, 35 (43.2%) male and 46 (56.8%) female, who could not tolerate NIMV due to agitation due to acute respiratory failure were included. Despite ketamine, 46 (56.8%) patients could not tolerate NIMV and were intubated, while 35 (43.2%) patients tolerated NIMV and were not intubated. No correlation was found in terms of the clinical status of the patients and the outcomes of their chronic diseases with intubation. Adverse effects of ketamine were detected in 8 (9.8%) of the 81 patients included in the study. While the oxygen saturation of the patients under the mask was 78.4±10.97 in the patient group that resulted in intubation, it was 88.46±5.55 in the patient group that did not result in intubation, and it was statistically significant that the patients who were more desaturated resulted in intubation (p=0.0001). However, there was no significant relationship between the respiratory rate at the arrival of the patients in terms of intubation and outcome (p=0.754). When the RASS scale showing the agitation levels of the patients was evaluated, it was found to be 2.17±0.68 in the group that did not result in intubation and 2.66±0.73 in the group that resulted in intubation, and it was found to be statistically significantly higher in the group with NIV intubation (+) (p=0.003) . Conclusion: It has been shown that agitation disrupts NIMV compliance in patients presenting with acute respiratory failure, but invasive mechanical ventilation can be avoided in a significant part of this patient group with appropriate sedative agent compliance with NIMV. Considering the known effects of ketamine in this regard, it is thought to be a suitable agent.