Geogrid-zemin arayüz davranışının büyük ölçekli kesme kutusu deneyleri ile araştırılması
An investigation of geogrid-soil interface behavior using large scale direct shear box tests
- Tez No: 800046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERGENOKON SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geogrid donatılı zemin duvarların tercihi ve kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. Geogrid donatılı zemin duvarların tasarımını belirleyen birçok etken mevcuttur. Dolgu özellikleri, sürşarj ve deprem yükleri, geogridin özellikleri ve duvarın geometrisi gibi birçok faktör tasarımlar yapılarken göz önüne alınmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında geogrid ile zemin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Geogrid-zemin arayüz etkileşimini açıklamak ve geogrid-zemin arayüz kayma mukavemetini belirlemek amacıyla büyük ölçekli direkt kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Geogrid-zemin arayüz kayma mukavemeti katsayıları bu tip duvar sistemlerinde donatı boylarının belirlenmesinde önemli bir etkendir ve bu katsayı belirlenerek daha kısa donatı veya daha uzun donatı boyları ile tasarımlar yapılabilmektedir. Geogrid Donatılı Zemin Duvarların donatı boylarının hesabında geogrid-zemin yüzey sürtünme katsayısının belirlenmesinin hem iki farklı malzeme arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak hem de tasarımları iyileştirmek adına büyük bir önemi vardır. Donatı boyu zemin sürtünme açısına, duvara etkiyen yatay ve düşey kuvvetlere ve geogrid-zemin arayüz sürtünme açısına göre değişmektedir. Geogrid-zemin arayüz sürtünme mukavemetleri laboratuvar deneyleri sonucunda elde edilmektedir. Yapılan deney çalışmalarında geogridin kesme kutusunun alt veya üst kısmına sabitlenip diğer kutu üzerinde normal yükler altında kaydırılması sonucu geogrid-zemin arasındaki kayma mukavemeti parametrelerine ulaşılmıştır. Tez çalışması kapsamında üç farklı çekme mukavemetindeki geogridlerin farklı özellikteki zemin numunelerinin arasındaki arayüz kayma mukavemeti değerleri büyük ölçekli direkt kesme kutusu deneyleri ile araştırılmıştır. Tez çalışmaları iki farklı laboratuvarda ve iki farklı test cihazıyla gerçekleştirilmiş ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of geogrid reinforced retaining walls has increased considerably in recent years. There are many factors that determine the design of geogrid reinforced retaining walls. Filling properties, friction and earthquake loads, geogrid properties, and the geometry of the wall are taken into account in the design of earth walls. In scope of this thesis, it is aimed to determine the relationship between geogrid and soil. Large scale direct shear box tests were conducted to explain the geogrid-soil interface interaction and to determine the geogrid-soil interface shear strength. Geogrid-soil interface shear strength coefficients are an important factor in determining the reinforcement lengths in this type of wall systems, and by determining this coefficient, designs can be made with shorter reinforcement or longer reinforcement lengths. The determination of the geogrid-soil interface shear friction coefficient in the calculation of the reinforcement lengths of the Geogrid Reinforced Soil Walls is of great importance both in order to better understand the relationship between two different materials and to improve the designs. The length of the reinforcement varies according to the soil friction angle, the horizontal and vertical forces acting on the wall, and the geogrid-soil interface friction angle. Geogrid-soil interface friction strengths are obtained as a result of laboratory experiments. In the experimental studies, the shear strength parameters between the geogrid and the soil were reached as a result of the geogrid being fixed to the lower or upper part of the shear box and slid on the other box under normal loads. Within the scope of the thesis, the interface shear strength values between geogrids of three different tensile strengths and soil samples with different properties were investigated with large-scale direct shear boxes. Thesis studies were carried out in two different laboratories and with two different test instruments, and the results were presented.